Kunagistel surmamõistetutel tekkis lootus vabadusele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna vangla
Tallinna vangla Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Peagi võib tänavatel jalutada mõni 1990. aastatel surma mõistetud ja hiljem eluaegse vanglakaristuse saanud vang, kuna seadusemuudatus andis eluks ajaks trellide taha mõistetutele võimaluse taotleda ennetähtaegset vabastamist senise 30 aasta asemel juba 25 aasta möödudes, kirjutab Postimees.

Avalikkuses vähe tähelepanu pälvinud karistusseadustiku muudatuse, mis riigikogus võeti vastu tänavu 20. veebruaril ja mis jõustus 1. juulil, algatas justiitsministeerium, tuues põhjuseks, et praegu ei saa enam pidada asjakohaseks kaalutlusi, mille alusel algne kord 20 aastat tagasi kehtestati.

Kui seni võis ennetähtaegset vabastamist taotleda vaid üks eluaegne vang, alates 1983. aastast trellide taga viibiv 60-aastane Oleg Pjatinski, siis juulis jõustunud seadusemuudatus tõi tänavu vabanemisvõimaluse veel üheksale eluaegsele ning kohus on nende ennetähtaegset vabastamist ka arutanud, kuid seni pole neist keegi vabadusse pääsenud.

Justiitsministeeriumi pressiesindaja Kristin Rammus ütles, et vang ise ei pea ennetähtaegset vabanemist taotlema - tähtpäeva saabudes esitatakse materjal kohtule vangi soovist sõltumata.

Juhul kui kohus peaks otsustama mõne eluaegse vangi enne tähtaega vabastada, tuleb talle seaduse järgi määrata 5-10 aasta pikkune katseaeg ja kui vabastatu paneb katseajal toime uue tahtliku kuriteo, saadetakse ta tagasi vanglasse eluaegset karistust kandma.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: