Tallinna Vabaduse väljaku söögikoha asemele kerkib ärihoone ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinnas Vabaduse väljaku ristmikul Estonia puistee ja Tatari tänava nurgal asuvad söögikoht, lillepood ja kahekorruseline maja lammutatakse, asemele ehitatakse seitsme korrusega ärihoone.

Juba 2015. aastal algatatud detailplaneeringu järgi soovib UÜ Tatari Ärimaja ehitada Kawe Plaza vahetusse lähedusse seitsmekorruselise ärihoone. Kolmapäevasel istungil võttis linnavalitsus detailplaneeringu vastu.

Praegu asuvad Estonia puiestee 19/Tatari tänav 1 kinnistul müügipaviljon, kus müüakse lilli; kiosk, kus toimetab söögikoht ning kahekorruseline maja, mille esimesel korrusel on söögikoht Loca. Need lähevad kõik lammutamisele. Krundi lõunaosas paiknev arhitekt Ernst Kühnerti projekti järgi ehitatud ajaloolise hoone Tatari tänava poolne osa ja peafassaad säilitatakse.

Krundile kerkib seitsme maapealse ja ühe maa-aluse korrusega ärihoone, kuhu eluruume ei ole plaanitud. Hoone kavandatud kõrgus on 28 meetrit.

Seletuskirja järgi täidab kavandatud uus hoone täidab linnaehituslikult tähtsa Estonia puiestee katkendliku ning praegu väärtusetute paviljonidega risustatud tänavaseina.

Hoone ideekavandi jaoks korraldati rahvusvaheline konkurss.

Ärihoonega koos on kavandatud krundile 46 parkimiskohta. Parkimiskohad on kavandatud maa-alusesse parklasse ning osaliselt esimesele korrusele.

Kuivõrd tegu on väga tiheda liiklusega piirkonnaga, telliti liiklusmõjude analüüs. Analüüsis leiti, et planeeritud parkimiskohad ei mõjuta märkimisväärselt liiklustingimusi Sakala ja Tatari tänava ristmikul.

Algselt oli detailplaneeringu koostamisel tingimus tagada alale 20 protsendi ulatuses haljastus, kuid tänaseks on planeeringus langenud haljastuse osakaal 15 protsendini. "Nii suure haljastuse osakaal ei ole lähialale kavandatud uushoonestusega kruntidele iseloomulik. Väiksemale alale, kuid huvitavalt ja kvaliteetselt kujundatud haljastus võib olla mõjuvam kui 20 protsendi ulatuses muruala. Lisatingimuses nõutust väiksema haljastuse osakaalu kompenseerivad lähedusse jääv Harjumägi ja Tammsaare park," märgiti seletuskirjas.

Et kinnistu jääb Tallinna vanalinna muinsuskaitseala kaitsevööndisse, siis tuleb sinna hoone ehitamisel tagada ka vanalinna silueti vaadeldavus.

Kuivõrd Tallinna linna ehitusmääruses on tingimus, et lammutatava hoone ning hooneosade kohta tuleb koostada ajaloolised õiendid, siis lammutamisele kuuluva Tatari tänava kahekorruselise hoone ehituslugu, konstruktsioonide ja detailide analüüs ning uuring anti üle linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakonnale.

Praegu asuvad krundil lillepood ja söögikoht Autor/allikas: Google Street View
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: