Ilves: lõppenud aastal pandi Eestis proovile vaba ühiskonna tugitalade vastupidavus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Toomas Hendrik Ilves
Toomas Hendrik Ilves Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

President Toomas Hendrik Ilves kirjutas möödunud aasta kokkuvõtteks, et nägime, kuidas Eestis pandi proovile vaba ühiskonna tugitalade - sõltumatu kohtuvõimu, ajakirjanduse, ametkonna - vastupidavus.

Ilves märkis sotsiaalmeedias avaldatud postituses, et Freedom House'i iga-aastase raporti kohaselt ei suurene maailmas avatud, demokraatlike ühiskondade arv, vaid kahaneb.

"Sel aastal nägime, kuidas ka Eestis pandi proovile vaba ühiskonna tugitalade - sõltumatu kohtuvõimu, ajakirjanduse, ametkonna - vastupidavus. Argumenteeritud diskussiooni püüti lämmatada solvangute ja ähvardustega. Võimukandjad pöördusid halvustustega omaenda riigi kodanike vastu, kes julgesid kaitsta vaba ühiskonna tugitalasid. Selline valitsus ei vääri valitsuse nime," kirjutas Ilves.

Ta lisas, et oht vabadusele ei ole möödas, ometi on ka kõige pimedamal ajal lootust valgusele.

"Selgub, et oleme tugevamad kui arvasime. Osad meist seetõttu, et mäletame, mida tähendab elu ilma vabaduseta. Oleme vabadust saanud kogeda vaid nappide ajaloohetkede jooksul. Oleme pingutanud selleks liiga palju, ohverdanud liiga palju aastaid, et jõuda siia, kus täna oleme, ja me ei saa seista jõuetu kõrvaltvaatajana, kui seda tahetakse meilt võtta," sõnas Ilves.

Presidendi sõnul ei saa vabadust edasi anda ühelt põlvkonnalt teisele samal moel, nagu anname edasi traditsioone, kuid igatsust vabaduse järele saab.

"Loodan nii neile, kes kogenud vabadusetust, kui neile, kes sündinud vabana vabas riigis. Nemad kannavad lootust, et uus aasta, uus aastakümme saab parem," kirjutas ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: