Helsingis plahvatuse kavandamises süüdistatud mees on Läti kodanik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Helsingi esimese astme kohus.
Helsingi esimese astme kohus. Autor/allikas: Henrietta Hassinen/Yle

Soomes kohtu all olev mees, keda süüdistatakse kavatsuses korraldada 2018. aasta aastavahetuse pidustuste ajal Helsingi kesklinnas pommiplahvatus, on Läti kodanik.

Süüdistatav on praegu 22-aastane ning varasem kuriteoregister tal puudub. Ta on Läti kodanik ja alalist aadressi tal Soomes pole. Küll aga elavad Soomes tema vanemad, kirjutavad Iltalehti ja MTV-fi.

Süüdistuse kohaselt oli tal plaanis korraldada 2018. aasta 31. detsembril pommiplahvatus Helsingi kesklinna kogunenud rahvasummas, kus tema arvates pidi olema palju moslemeid ja välismaalasi.

Prokuratuuri hinnangul olid mehe motiivid ideoloogilised - politsei ülekuulamisel tunnistas ta natsionaalsotsialismi toetamist ning avaldas arvamust, erinevad kultuurid ei tohiks omavahel seguneda. Mehe asjade hulgast leiti Adolf Hitleri fotosid ning natsisümboolikat. Samuti on tema käel tätoveering, mis kujutab SS-i vormis sõdurit.

Süüdistatav valmistas ka esialgse lõhkeseadeldise, mida ta tahtis enne aastavahetuse ajal toimuma pidanud rünnakut testida. Pommi valmistamiseks laadis ta tumeveebist pommi valmistamise juhendeid ning võttis oma töökohast naelu ja muid metalldetaile, mida pommi sisse paigutada.

Mees rääkis oma plaanist ka oma töökaaslasele, kes omakorda teatas sellest politseile. Võimud pidasid kahtlustatava kinni 2018. aasta 11. oktoobril, mil tema käest leiti ka eelpool mainitud testpomm. Kahtlustatav võeti 15. oktoobril 2018 vahi alla, kuid vabastati paar päeva hiljem. Kohtuprotsessi algust oodates on ta vahepealsel ajal tavapäraselt tööl käinud.

Kahtlustatav on tunnistanud pommijuhendite alla laadimist, kuid eitab detailse rünnakuplaani koostamist ja pommi testimise kavandamist. Oma kolleegile räägitud lauseid on ta iseloomustanud kui alkoholijoobes räägitud juttu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: