Soome plaanib Venemaale viivat Saimaa kanalit maasoojusega kütma hakata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jäätunud Saimaa kanal.
Jäätunud Saimaa kanal. Autor/allikas: Kalle Purhonen/Yle

Soome geoloogia uurimuskeskuses on arendamisel plaan, kuidas hakata hoidma maasoojuse abil jääst vabana Soomet ja Venemaad ühendavat Saimaa kanalit. Sellisel viisil rahvusvahelise veetee jäävabana hoidmise projekt oleks väidetavalt maailmas esmakordne.

Kanali vett loodetakse regulaarselt soojendada mitme kilomeetri sügavuselt pärit maasoojusega ning see võimaldaks kanalis aastaringset liiklust, vahendas Yle.

Pakaselistel talvedel tekib kanali kallastel rüsijää, mis takistab laevade liikumist. Kõige keerulisem olukord Soome ja Vene piiri lähistel kanali kitsas kaljusse raiutud kohas Nuijamaa järvest Kansola külani. Selleks olekski vaja, et külmal talvel kanali vett paari kraadi võrra soojemaks kütetaks. Lahenduseks pakubki uurimiskeskus sügavalt maapõuest pumbatavat maasoojust.

Olud selle kasutusele võtmiseks on soodsad ka seetõttu, et piirkonna rabakivi juhib soojust hästi, lisas keskuse teadlane Antti Huusko.

Praegune soe talv pole laevaliiklust kanalis küll takistanud ja seetõttu võiks aastaringne liiklus seekord ilmselt ka ilma soojendamata sujuda, kuid veebruaris on plaanis remonttööde tõttu mõned kohad paariks kuuks sulgeda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: