Öö vastu esmaspäeva tõi saartele ja rannikule tormituult ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1581248760000 | amCalendar}}
Foto: Margus Muld/ERR

Ilmateenistuse teatel liigub esmaspäeval aktiivne madalrõhkkond Norra rannikule ja laieneb jõuliselt üle Läänemere, tuues Eesti saartele ja rannikule tugeva tormini küündivaid tuuleiile.

Riigi ilmateenistuse juhtivsünoptik Taimi Paljak ütles, et torm saabub ööl vastu esmaspäeva Eestisse, juba pühapäeva õhtul olid Rootsi rannikul puhangud 27 meetrit sekundis.

Tormi toob erakordselt aktiivne madalrõhkkond, mis on Atlandilt pärit ja liikus üle Šotimaa.

Tavatu energia tagavad kontrastid – ookeani kohalt kaasahaaratud soe, mida jälitab arktiline külm. Pilved on tekkinud ookeani soojalt veepinnalt arktilisse külma kerkinud niiskusest.

Ööl vastu esmaspäeva liigub keeris Trondheimi alla ja jõuline surve Läänemere ümbrusele tõstab Eestis lõuna- ja edelatuule sisemaal üle 20, rannikul üle 25 meetri sekundis ja saartel veel tugevamaks, Läänemerel võib tuule kiirus olla puhanguti 30 meetrit sekundis.

Tihe vihmasadu jõuab saartele, laieneb mandrile, tuleb seal alla lörtsina ja hommikuks jõuab Eesti idaserva, siis sajab algul ka lund. Sadu on tihe, jääb vaaludena maha ja suurendab teedel libeduseohtu, muudab nähtavuse halvaks.

Päeval on sadu lääne pool vesisem, Virumaale ja Kagu-Eestisse lisandub lörtsi. Tuul annab tasapisi veidi järele ja õhtul ka sadu hõreneb, vaid kagunurgas peaks ikka lörtsisajuga arvestama. Tuul puhub kohati 20 kuni 24 meetrit sekundis, pärastlõunal tuul veidi nõrgeneb. Õhutemperatuur on 2 kuni 6 soojakraadi.

Liiklusjuhtimiskeskus hoiatab teele langenud puud eest

Liiklusjuhtimiskeskus manitseb autojuhte olema ettevaatlik, sest tugeva tuule tõttu võib öötundidel teedele langeda puid ja oksi.

Prognooside järgi tugevneb tuul peale keskööd ning tuulepuhangud on mandril kuni 20 meetrit sekundis, saartel ja rannikualadel 24 kuni 27 meetrit sekundis.

Päästeamet soovitab sööki ja jooki varuda

Esmaspäeval kell 01.30 oli Elektrilevi klientidest elektrita 1300 majapidamist. Enim oli elektrita majapidamisi Harjumaal (301), Saaremaal (247) ja Raplamaal (187).

Tormituuled tabasid rängemalt Soomet, kus riigi lõunaosas oli pühapäeva keskööl elektrita juba 12 000 majapidamist.

Kuna ilmateenistus andis tugevneva tuule tõttu läänepoolsetele maakondadele teise taseme tormihoiatuse ja ülejäänud Eestile esimese taseme oma, soovitas päästeamet endale söögi- ja joogipoolist varuda.

"Tugev tuul võib kaasa tuua elektrikatkestusi, murda puid ja häirida laevaliiklust. Varu süüa ja juua, hoia prognoosidel silm peal siin ning jaga seda postitust sõpradele," kirjutab päästeamet sotsiaalmeedias. "Kui elektriühendus ja mobiilside katkevad, kuula täistundidel Vikerraadio uudiseid patareiga raadiost või autoraadiost."

Teise taseme hoiatuse said ka Läänemere ja Liivi lahe põhjaosa, Soome lahe lääneosa ja Peipsi järv. Soome lahe idaosa pääses esimese taseme hoiatusega.

"Varu enne maru" päästeameti Facebooki lehel. Autor/allikas: Päästeamet/Facebook

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Marko Tooming

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: