Tapa sai õhusõbraliku katlamaja

Foto: N. R. Energy

Tapal sai sel nädalal kasutusloa üks Eesti esimesi väga õhusõbralikke katlamaju, mille ehitamisel seati lisaks keskkonnapoolele eesmärgiks seegi, et hoone oleks silmale kaunis vaadata.

Projekteerimisfirma EMP A&I juhatuse liige Tarvo Trei ütles, et üle kahe ja poole miljoni euro maksma läinud katlamaja projekteerimine oli oodatust huvitavam väljakutse.

"Eelkõige lähtusime me kolmest aspektist. Esiteks sellest, et hoone oleks funktsionaalne, see tähendab seda, et siin oleks võimalik toota täisautomaatses režiimis võimalikult soodsa hinnaga soojusenergiat. Teiseks oli meie jaoks oluliseks aspektiks keskkonnasäästlikkus ja selleks ongi see katlamaja varustatud uue põlvkonna elektrifiltriga. Kolmandaks oli oluline selle hoone esteetilisus, et ta sobituks ümbritsevasse keskkonda ja ilmestaks seda," rääkis Trei.

Eestis üle 20 võrgupiirkonna teenindava soojatootja N.R. Energy juhataja Ahto Tisleri sõnul oli uue katlamaja tegemine neilegi omamoodi suunanäitaja, sest sinna paigaldati efektiivsem elektrifilter, kui seadus nõuab.

"Siin on rakendatud elektrifilter, mis kindlustab õhupuhtuse, nagu praegu Eestis kehtima hakanud Euroopa Liidu norm ette näeb. Meie täidame selliste riikide nagu Austria ja Saksamaa puhtamate piirkondade norme," kinnitas N.R. Energy juhataja

Eesti jõujaamade ja kaugkütte ühingu tegevjuhi Siim Umbleja sõnul võib Eestis täheldada suunda, et inimesed soovivad taastada kaugkütteühendust.

"Valdavalt on seal, kus on võetud biokütused kasutusele, hinnad alla tulnud. Ja kui hinnad tulevad alla, siis on inimesel ikkagi väga lihtne valida: kui ta peab vähem maksma, siis ta lülitab oma kütte elektriküttelt välja ja ühendab uuesti kaugküttesüsteemiga," ütles Umbleja.

N.R. Energyil on Tapal kaks bioküttekatlamaja, mis teenindavad sealhulgas ka sõjaväelinnakut.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: