Karulas heisatakse Atlandi sügavustest toodud Eesti lipp ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eelseisval Eesti Vabariigi 102. aastapäeval heisatakse paljude teiste lippude seas ka Atlandi ookeani sügavustest välja toodud Eesti lipp. Paari aasta eest merepõhja vajunud Norra kuningriigi sõjalaevalt päästetud lipp hakkab lehvima Karula metsade ja küngaste vahel.

2018. aasta 8. novembri varahommikul sõitis õppuselt tagasiteel olev Norra sõjalaev Helge Ingstad suure inimliku eksituste tõttu otsa Malta naftatankerile. NATO merelaevastikku kuuluv alus vajus Bergeni lähistel mere põhja.

Vaid mõni kuu hiljem käivitati ülikeeruline operatsioon laeva merepõhjast ülestoomiseks. 40 tuukri seas võttis päästetöödest osa Karula metsade vahelt pärit süvaveetuuker Erki Rätsep, kelle sõnul oli see Norra ajaloo üks keerulisemaid operatsioone.

Tööde ajal käisid tuukrid ka laeva sisemuses. Kaptenisillalt leidiski Erki kapi, mille uksed olid pärani ja kus olid kuhjas kõikide riikide lipud, mille vetesse võis Helge Ingstad sattuda. Teiste hulgas ka Eesti lipp.

"Kui sa oled õigel ajal õiges kohas, siis sa pead oma ära tegema. Georg Lurich ei oleks seda lippu sinna kuskile vedelema jätnud, Eesti lipp on väga püha asi," rääkis Rätsep.

Nii jõudis mere põhjas lebanud, sõjalaeval olnud lipp ringiga Lüllemäele.

Et tegemist on sedavõrd erilise lipuga, saab sellest lipust Lüllemäel asuva Kolme Sõsara Hõrgutiste kohvikulipp, mis peale pikka ootamist heisatakse hümni saatel esmakordselt 24. veebruari hommikul.

"Meie vanaisad oleksid sellise lipu hoiule võtnud ja selle eest hästi hoolt kandnud, meie teeme seda samamoodi. Praegu saame seda teha ja on väga-väga tähtis ja eriline hoida oma lippu ja oma vabadust," rääkis Kolme Sõsara Hõrgutised kohvikupidaja Triin Vissel.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: