Suri Egiptuse endine president Hosni Mubarak ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1582628940000 | amCalendar}}
Foto: AMR ABDALLAH DALSH/Reuters/Scanpix

Egiptuse kauaaegne president Hosni Mubarak suri 91-aastasena Kairo haiglas. Mubarak sai Egiptuse presidendiks 1981. aasta oktoobris, kui senine president Anwar Sadat atendaadis tapeti. Mubarak valitses Egiptust 30 aastat. Ta astus tagasi seoses Araabia kevade sündmustega 2011. aasta veebruaris.

Legendaarne president Anwar Sadat usaldas edukat ohvitseri, õhujõudude juhatajaks tõusnud Hosni Mubarakit rohkem kui kedagi teist ning edutas ta 1975. aastal asepresidendiks. Seega oli loogiline, et kui Sadat 1981. aasta 6. oktoobril tapeti, sai uueks presidendiks just Mubarak, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Paraku ilmnes õige pea uue presidendi autoritaarsus. Et oma kohast mitte ilma jääda, kuulutas ta välja üha uusi eriolukordi, mis võimaldasid presidendivalimisi ära jätta ning järelikult temal endal pidevalt võimul püsida. Eriolukordi põhjendas Mubarak vajadusega islamiterrorismi ohjeldada. Sellest hoolimata korraldasid äärmuslased tema valitsusajal üsna palju veriseid rünnakuid.

Poliitikas jätkas ta oma eelkäija iisraelisõbralikku joont, mille eest teda Iisraelis ka hea sõnaga meenutatakse.

"Iisraeli rahva ja valitsuse nimel tahan ma väljendada sügavat kurbust president Hosni Mubaraki surma puhul. President Mubarak, minu isiklik sõber, oli valitseja, kes juhtis oma rahva rahusse ja julgeolekusse, rahusse Iisraeliga," kommenteeris tema surma Iisraeli peaministri kohusetäitja Benjamin Netanyahu.

Araabia kevad aga osutus presidendile liiga kõvaks pähkliks, mille peale eriolukorra tangid enam ei hakanud. Tagasiastumine ei päästnud presidenti kohtukulli käest ning talle mõisteti eluaegne vanglakaristus.

2014. aastal tuli aga võimule Mubarakisse sõbralikult suhtuv president Abdel Fattah al Sisi ning kolm aastat hiljem vabastas ülemkohus Mubaraki kõigist mõrvasüüdistustest, jättes jõusse vaid kolmeaastase karistuse korruptsiooni eest, mille ekspresident oli aga juba ära kandnud.

Viimased eluaastad veetis vana ja haige Mubarak ühiskondlikust elust tagasitõmbununa oma kodus.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: