Veebruaris uuenesid paiguti nii sooja- kui sajurekordid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lumi veebruari lõpus Sakus Autor/allikas: Minupilt.err.ee/Katrin Tarand

Tänavune veebruar möödus kõikjal väga soojalt ja sajuselt. Tavapäratult kõrge õhutemperatuur tõi mõnele rannikujaamale uued veebruari soojarekordid, enamikes mõõtmisjaamades langes aga sademeid tavapärasest kuunormist üle kahe korra enam.

Lund jagus veebruaris üksikutes kohtades üksikutele päevadele. Alles kuu viimasel viiel päeval Eestisse jõudnud lumesadudest tekkis maapinnale enamikes kohtades lumikate, seisab ilmateenistuse kuukokkuvõttes.

Hoolimata vaatlusrea pikkusest, kas 50 või 150 aastat, asetus möödunud veebruar kõikides ilmajaamades soojuse poolest kas esimesele või teisele kohale.

Eesti keskmine õhutemperatuur oli veebruaris +1,7 °C (norm -4,5 °C). Alates 1961. aastast on veebruar veel soojem olnud vaid 1990. aastal, mil Eesti keskmine õhutemperatuur oli +2,4 °C.

Uued kuu soojarekordid mõõdeti 17. veebruaril Kihnus (6,4 °C), Ruhnus (7,9 °C) ja Sõrves (8,8 °C). Eelmised soojarekordid neis rannikujaamades pärinesid aastast 1990.

Teistes seirejaamades jäid veebruari soojarekordid püsima, samuti jäi püsima Eesti veebruari soojarekord. Eesti soojarekord veebruaris on 12,9 °C, mis registreeriti 24. veebruaril 1935. aastal Võru ilmajaamas.

Tänavu mõõdeti maksimaalseks õhutemperatuuriks 10,1 °C, mis registreeriti nii Valga kui ka Võru meteoroloogiajaamas 17. veebruaril.

Kõikides seirejaamades oli veebruar väga sajune, enamikes jaamades oli sademeid enam kui kaks korda sajunormist rohkem. Mõnes ilmajaamas ei ole varem nii sajust veebruari veel esinenud.

Virtsu rannikujaamas oli veebruari sademete hulk 110 mm (norm 36 mm), Tallinn–Harku aeroloogiajaamas 105 mm (norm 36 mm), Pakri rannikujaamas 94 mm, Roomassaare rannikujaamas 80 mm, Tartu–Tõravere meteoroloogiajaamas 78 mm (norm 35 mm).

Eelmine väga sajune veebruar oli Virtsu ja Roomassaare rannikujaamades 1990. aastal, Tartu–Tõravere ilmajaamas oli siiani sajuseim 1999. aasta veebruar.

Eesti keskmine sajuhulk veebruaris oli 76 mm, sajunorm 35 mm. Veebruar on veel sajusem olnud vaid ühel aastal – 1990, mil Eesti keskmine sajuhulk oli 86 mm.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: