"Pealtnägija" külaskäik spordidiplomeid uuriva endise NL-i ohvitseri juurde ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kui 78-aastane Aleksander Kuusik "Pealtnägijaga" ühendust võttis, ajas ta taga võlga, mille üks paharet talle maksmata jättis. Teda külastanud Taavi Eilat avastas aga, et ühes üksikus Järvamaa pensionäris peitub palju rohkem.

Nimelt teeb endine Nõukogude Liidu ohvitser Kuusik Järvamaal, rohelise aiaga ümbritsetud rohelises majas väsimatult kirjatööd nagu pagendusse saadetud Lenin omal ajal. Ühiskonnakriitiliste tekstide kõrval moodustab suure osa Kuusiku tööst aga üllatav uurimisteema – ENSV spordidiplomid.

1941. aasta aprillis Käravetel sündinud Aleksander Kuusik oli 60-ndate keskpaigas Kohtla-Järvel rajooni miilits. Vankumatu kommunistina silma paistnud terane noormees suunati õppima Vilniusesse, misjärel sai temast Rummu vangilaagri kordnik ja hiljem, Leningradis täiendamise järel, asus tööle Eesti NSV siseministeeriumis. Isegi abikaasa leidis Aleksander süsteemist seest.

Nõukogude Liidu lagunemise järel jäi Kuusik tööta ning kolis oma sünnipaiga lähistele, Roosnale, kuhu ehitas maja. Naine siia kunagi järele ei kolinudki, mistõttu ka paarikümmend aastat pärast valmimist on see spartalik poissmehekodu.

Kuusiku elust ja tegemistest, sealhulgas hobiajaloolase tööst spordidiplomitega annab ülevaate juuresolev "Pealtnägija" lugu.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: