Kell 20 ETV otsesaade "Suud puhtaks": kes harib Eesti põllud? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

ETV otsesaade "Suud puhtaks" arutab teisipäeval töötajate puuduse ning võõrtööliste teemat põllumajanduses. Stuudios on ka maaeluminister Arvo Aller ning taas on võimalus küsimusi esitada televaatajatel.

Viimastel aastatel on Eesti põllumajandus sõltunud olulisel määral lühiajalisest välistööjõust, seda nii lihtsamatel hooajatöödel kui ka kõrge kvalifikatsiooniga oskustöötajate osas. Nüüd seisab põllumajandussektor väljakutse ees, sest eriolukord on muutnud võimatuks täiendava välistööjõu toomise põllumajandusse.

Lõviosa välistööjõust tuleb Eesti põllumajandusse Ukrainast. Mõningase vastutulekuna otsustas koalitsioon pikendada 31. juulini nende Eestis viibivate lühiajaliste välistöötajate töötamisõigust, kes asuvad tööle põllumajanduses, kuid need potentsiaalsed mõnisada töötajat on vaid väike leevendus paariks kuuks.

Hinnanguliselt on põllumajandusega seotud valdkondades aastas puudu 5000 töötajat, suvisel hooajal vähemasti 2000 hooajatöölist. Näiteks maasikakasvatajate saagikoristuse kõrgaeg algab juba kuu aja pärast, kuid puudu on üle tuhande kätepaari.

Mures pole ainult hooajatööliste kasutajad. Ligi kolmandik lüpsjatest on pärit Ukrainast ja piimafarmidel pole selge, kuidas jätkata pärast 31. juulit.

Valitsuse sõnum põllumeestele on seni olnud lihtne – Eestis on majanduskriis ja töötute numbrid kasvavad kiiresti, seega tuleks võõrtööjõu asemel edaspidi kasutada Eesti oma inimesi.

"Suud puhtaks" saates arutletakse täna võimalike stsenaariumite üle, mis juhtub siis, kui Ukrainast lisatööjõudu ei tule. Kes koristab põldudelt saagi ja lüpsab farmis lehmad? Ning miks vajab Eesti põllumajandus üldse nii palju abikäsi välismaalt?

Saates osalevad maaeluminister Arvo Aller, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juht Roomet Sõrmus, Joosepi talu peremees Ranet Roositalu, töötukassa tööandjate teenusejuht Livia Laas, Halinga OÜ juhatuse esimees Raul Peetson, siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus ja riigikogu maaelukomisjoni juht Tarmo Tamm.

"Suud puhtaks" alustab ETV-s kell 20. Otsesaate ajal on avatud telefoniliin vaatajate küsimusteks ja kommentaarideks. Toimetus ootab teemakohaseid küsimusi ja ettepanekuid ka saate eel (kuni kell 18) aadressil suudpuhtaks@err.ee või automaatvastaja numbril 6988954.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: