Avalikustati viimane dešifreeritud natside sõnum: "Auf Wiedersehen" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Viimane kinnipüütud sakslaste sõnum Bletchley Parki arhiividest.
Viimane kinnipüütud sakslaste sõnum Bletchley Parki arhiividest. Autor/allikas: GCHQ

Suubritannia signaalluureagentuur avaldas teise maailmasõja lõpu 75. aastapäeva puhul viimase sõnumi, mille Bletchley Park püüdis 1945. aastal sakslaste salajasest infovahetusest kinni.

Viimased kinnipüütud sõnumid saadeti Saksamaa relvajõudude raadiovõrgus Saksamaa põhjarannikult Cuxhavenist 7. mail 1945. Sõnumis teatatakse Briti vägede saabumisest ning see lõppeb "für immer schliessen - alles Gute - auf Wiedersehen" ("sulgeme igaveseks - kõike paremat - nägemiseni").

Sõnum oli pärit sakslaste relvajõudude raadiovõrgust, mille koodnimeks oli BROWN. Sõnum saadet Cuxhavenist teele pärast liitlaste linna jõudmist, vahendas BBC.

See sõnum oli viimane, mille püüdsid Saksa relvajõudude raadiovõrgust kinni Inglismaal Milton Keynesis asunud Bletchley Parki koodide ja šifrite kooli koodimurdjad.

Sõnumid avalikustas teise maailmasõja lõpu 75. aastapäeva puhul Bletchley Parki järglane GCHQ.

Bletchley Parki koodimurdjate tegevust teise maailmasõja ajal hoiti saladuses ka kaua pärast maailmasõja lõppu. Seal töötas 1945. aasta kevadel peaaegu 9000 inimest.

Bletchley Parki koodimurdjad jätkasid tegevust ka peale sõjategevuse lõppu Euroopas, dešifreerides jaapanlaste sõnumeid ning jälgides edasi ka sakslaste sõnumivahetust juhuks kui nood oleks kavatsenud veel vastupanu avaldada.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: