Viirusekriis on toonud Genfis vaesuse päevavalgele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Inimesed Genfis toiduabi järjekorras.
Inimesed Genfis toiduabi järjekorras. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/KEYSTONE/Salvatore Di Nolfi

Ühes maailma kalleimas linnas Genfis kogunesid laupäeval tuhanded inimesed tasuta toidu järjekorda, tuues COVID-19 kriisi taustal rambivalgusse linna tavaliselt nähtamatud vaesed.

Erapankade, luksuskellaseppade ja peenete butiikide poolest tuntud linnas hakkas rahvas toidujärjekorda kogunema juba kell viis hommikul, teatas ürituse korraldanud ühendus Caravane de Solidarite.

Neli tundi hiljem, kui toidujagamine Genfi Vernet' hokiväljaku juures algas, oli sinna kogunenud umbes 1,5 kilomeetrine järjekord inimestest, kes kandsid kaitsemaske ja hoidsid üksteisest kahemeetrist distantsi.

Korraldajate sõnul tuli kohale vähemalt sama palju inimesi kui eelmisel nädalal, kui osalejaid oli üle 2000.

"Me oleme teatud mõttes crescendos," ütles Caravane de Solidarite juht Silvana Mastromatteo. Ta lisas, et toitu on alates kriisi algusest jagatud kuuel korral ja iga kord ilmub kohale rohkem rahvast.

"Meil on toitu vaja," ütles 64-aastane Filipiinidelt pärit Silvia Mango, kes seisis kuuma kevadpäikese all järjekorras kolm tundi.

"Kõik on alates kriisi algusest niivõrd palju raskem," kurtis ta ja lisas, et see on teine kord, kui ta toiduabi vastu võtab.  

Šveits kehtestas koroonapiirangud märtsi keskpaigas, sulgedes restoranid ja suurema osa teistest äridest. Seni on viiruse tõttu riigis surnud üle 1500 inimese, nakatunuid on kokku üle 30 000.

Ehkki piiranguid on nüüd hakatud järk-järgult tagasi tõmbama, on pea kaks kuud kestnud seisakul olnud ränk mõju dokumentideta töölistele ja teistel haavatavatel gruppidele, kelle elujärg polnud kerge ka enne kriisi.

Šveitsi statistikaameti andmeil elab vaesuses umbes kaheksa protsenti rahvastikust, ehk 660 000 inimest. Umbes miljon inimest on vaesusriskis.

"Me teame, et see populatsioon on olemas," ütles Isabelle Widmer, kes juhib Genfi koroonaviiruse rakkerühma ja avaldas toiduabi algatusele toetust.

"Siiski oli hämmastav näha, kuidas see osa rahvast kriisi tõttu koheselt raskustesse sattus," lausus ta.

Kui jagamiseks mõeldud toiduvarud otsa saavad, jagatakse inimestele 20-frangiseid kuponge, ütles Patrick Wieland heategevusorganisatsioonist Piirideta Arstid (MSF), mis laupäevast üritust korraldada aitas.

Lisaks toidule pakub MSF ka tasuta COVID-19 teste haigussümptomitega inimestele, ütles Wieland.

Mastromatteo sõnul ei pea abisaajad tõestama, et neil abi vaja on.

"Pole kerge seista selles järjekorras ja abi paluda," märkis ta. "Kõik, kes siin on, on siin sellepärast, et nad on hädas."

Miguel Martinez, 27-aastane restoranitöötaja Colombiast, kurtis järjekorras seistes, et "viirus on kõik peapeale pööranud. Pole tööd, pole midagi."

Tema sõnul on toiduabi vastuvõtmine frustreeriv, kuid tal pole teist valikut.

"Restoranid on abi saanud, aga mina mitte. Mul pole midagi süüa." 

Sajad inimesed protestisid viirusevastaste meetmete vastu

Sajad meelavaldajad kogunesid laupäeval Bernis ja teistes Šveitsi linnades et protestida koroonaviiruse leviku tõkestamiseks mõeldud piirangute vastu, vahendas kohalik meedia.

Mitusada inimest kogunes pealinnas parlamendihoone ette, teatas uudisteagentuur Keystone-ATS, avaldades pilte kokku surutud ning politsei poolt ümbritsetud inimestest.

Protestijad väljendasid meelepaha märtsi keskel kehtestatud piirangute vastu, mis hõlmasid koolide, restoranide ja äride sulgemist.

Šveits, kus COVID-19 on põhjustanud üle 1500 surma ja üle 30 000 nakatumise, on hakanud piiranguid järkjärgult leevendama. Habemeajajail, juuksuritel ja lillekaupmeestel lubati kahe nädala eest tööd alustada. Koolid, restoranid, muuseumid ja raamatukogud taasavatakse kindlate tingimuste täitmisel esmapäeval.

Muuhulgas jääb keelatuks enam kui viie inimese kogunemine.

Laupäevased protestijad ütlesid, et piirangud rikuvad põhiõigusi ning nad vilistasid suurel hulgal kohale tulnud politsei peale, teatas ATS.

Kanti ka loosungeid, millelt võis lugeda, et "Rootsi saab ilma piirangumeetmeteta sama hästi hakkama kui Šveits".

Zürichis kogunes ATS-i teatel sada kuni kakssada inimest ning Sankt Gallenis 80 inimest.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: