Johnson: pandeemiaga seotud piirangud kehtivad vähemalt 1. juunini ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1589163120000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / PA

Koroonapandeemiaga seotud piirangud jäävad kehtima vähemalt 1. juunini, teatas Briti peaminister Boris Johnson pühapäeval, tutvustades ettevaatlikku plaani seitse nädalat tagasi kehtestatud meetmete leevendamiseks.

"Ei ole lihtsalt aeg piirangute lõpetamiseks sel (uuel) nädalal," ütles Johnson telepöördumises, lisades, et poed võidakse uuesti avada 1. juunist.

Johnsoni sõnul oleks "hullumeelsus" leevendada piiranguid nii palju, et tekiks nakkusjuhtumite teine laine.

Pühapäevase seisuga oli Ühendkuningriigis registreeritud ligi 32 000 koroonaviirusega seotud surma, mis on kõrgeim ametlik näitaja Euroopas.

Johnson ütles telepöördumises, et ilma 23. märtsil kehtestatud piiranguteta oleks ÜK-s võinud olla praeguseks pool miljonit koroonasurma. "Me peame jätkama viiruse kontrolli ja elude päästmist," ütles ta. "Ja samas peame ka tõdema, et see kampaania viiruse vastu on tulnud tohutu hinnaga meie eluviisile."

Peaministri sõnul tegutseb valitsus ettevaatlikult, kuid ta saab juba teada anda "esimestest ettevaatlikest sammudest" piirangute leevendamisel Inglismaal.

Täpsem teave nõndanimetatud tingimusliku plaani kohta esitatakse esmaspäeval parlamendis.

Johnson ütles, et need inimesed, kes saavad teha kaugtööd, peaksid seda jätkama, kuid neid, kes seda teha ei saa, nagu ehituses ja tööstuses, tuleb "aktiivselt julgustada" minema uuel nädalal tööle. Nad ei tohiks kasutada selleks ühistransporti ning peavad tööl järgima sotsiaalse distantsi reegleid.

Alates kolmapäevast võivad inimesed väljas piiranguteta sportida. Inimesed võivad ka päevitada, mängida tennist või golfi, kuid ainult koos oma pereliikmetega.

Muudatused lubavad inimestel ka koos sõbraga pargis istuda, kuid tingimusel, et nad hoiavad kahemeetrist vahet. Liikumispiirangute ajal oli selline koos istumine keelatud.

Johnson hoiatas, et sotsiaalse distantsi reeglite rikkumise eest määratavaid karistusi karmistatakse.

Šotimaa, Walesi ja Põhja-Iirimaa administratsioonid pikendasid juba enne Johnsoni telepöördumist piiranguid, kuid leevendasid samas mõningaid meetmeid, kuid vähem neist sammudest, millest Johnson teada andis.

Johnson ütles, et alates 1. juunist avatakse mõned poed ja kõige nooremad õpilased saavad võibolla tagasi kooli.

Kuu aega hiljem, 1. juulist, võidakse avada mõned avalikud paigad ning restoranid ja kohvikud.

Johnson ütles, et "peatselt on aeg" nõuda lennukiga Ühendkuningriiki saabuvatelt reisijatelt karantiiniperioodi.

Peaminister rõhutas, et piirangud võidakse taastada, ka piirkondlikult, kui nakatumiste arv pöördub taas tõusule. Suurbritannias seatakse sisse hoiatussüsteem koroonaviiruse riigisisese leviku jälgimiseks, et oleks selge, kus võib hakata piiranguid leevendama.

Süsteemi jälgitakse äsjaloodud bioohutuse keskusest ja see koosneb viiest tasemest, mille põhjal saavad üldsus ja poliitikajuhid teavet viiruse levikust riigis.

"Me arvame, et praegu on riik viieastmelise skaala neljandal astmel, viis on kõige tõsisem," ütles kogukonnaminister Robert Jenrick varem pühapäeval telekanalile Sky News. "Meie soov on langetada see võimalikult kiiresti kolmele."

"Igal astmel, iga verstaposti puhul on meil võimalik avada ja taaskäivitada rohkem majanduse ja elu aspekte," lisas ta.

Johnsoni plaan tekitab segadust

Suurbritannia elanikud pole rahul peaminister Boris Johnsoni pöördumisega koroonaohjeldamise piirangute leevendamise asjus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Johnson pakkus teadlaste nõuannetele tuginedes välja viieastmelise tee tagasi normaalse elu juurde. Kriitikute sõnul jääb segaseks näiteks see, kuidas ikkagi peaksid inimesed tööl käima, kui neil samal ajal soovitatakse ühistransporti vältida. Ka on segane, kuidas inimesed peaksid võimalikult palju õues sportima, samal ajal võimalikult palju kodus püsides.

Häirivaid mitmetimõistmisi on brittide hinnangul Johnsoni kõnes teisigi.

"Minu arust püstitas see rohkem küsimusi, kui andis vastuseid. Minu arust vajab see riik praegu kindlakäelist juhtimist ja seda Boris Johnsoni eilne sõnum nüüd küll ei olnud. Ta tekitas segadust ja täna hommikul läksid tuhanded inimesed tööle ning nende tööandjal pole veel olnud aega 50-leheküljelise dokumendiga tutvuda ja rakendada koroonavastaseid meetmeid, et turvalist töökeskkonda tagada. Minu arust on see ohtlik," rääkis Londoni hotellijuhataja Marc Fink.

"Juba paar nädalat on näha, et järjest rohkem inimesi tuleb õue, rohkem on autosid. Minu arust eilne avaldus tähendab, et inimesi tuleb välja veel rohkem, aga ikkagi polnud selgelt aru saada, kas siis peab tööle minema või mitte. Ja strateegia osas arvan, et tuleb teine puhang, aga arvan ka, et eks me pea lihtsalt ootama ning eks siis paista," ütles Londonis tegutsev kõneterapeut Natasha Simeone.

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: