Karl Soonpää päevik 20. mail 1940. aastal

Riigikontrolör Karl Soonpää kirjutas 80 aastat tagasi, 20. mail 1940 oma päevikusse:

20. mail. Sakslaste pealetung jätkub. Nad on jõudnud St.-Quentini ja Laoni ümbrusse, missugused linnad Pariisist klm. 120 kaugel. Ilmasõja-aegsed kangelased Prantsusmaal võimu juurde kutsutud: Petain – päämin. aset. ja Weygand – ülemjuhatajaks. Kell 17–23.15 Vab. Val. koosolek. Piip annab ülevaate välispoliitika üle, mis ei sisalda midagi uut. Soome sümpaatiad Eesti vastu olevat tõusnud.

[Nõukogude saadik Ivan] Maiski oli Londonis nõutanud, et suurriigid tunnustaks või garanteeriks Vene baase Baltikumis ja Balti riikide status quo'd. [Juhan] Nichtig olevat pakkunud Sillamäe põlevkivitööstust venelastele müüa. Venelased tundnud huvi. Nii tuleks siis sovjeti süsteem meile ka juba ühte tööstusse rahulisel teel sisse!

Immuniteeti on siiski meie n.n. seltskonnal vähe. Ainult talumees on kindel patrioot nagu kalju. Muret teeb praegustes oludes emapiimaga sisseimetud vaen sakslaste vastu meie rahva keskel – ühel või teisel viisil see ikka avaldub.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: