Mentooliga sigaretid peavad kolmapäevast poelettidelt kadunud olema ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sigaretipakki lisatud hoiatus mentoolikapsliga suitsude müügilt kadumise kohta.
Sigaretipakki lisatud hoiatus mentoolikapsliga suitsude müügilt kadumise kohta. Autor/allikas: ERR

Alates kolmapäevast on Eestis Euroopa Liidu direktiivist tulenevalt keelatud eristava mentoolimaitsega sigarettide müük. Muudatuse peamine eesmärk on vähendada suitsetamisharjumuse tekkimist naiste ja noorte seas, ent oht peitub võimalikus salakaubanduse hoogustumises.

Teiste eristavate maitsetega sigarette pole Eestis juba kolm aastat müüa lubatud, kuid mentoolimaitseliste sigarettide puhul anti pikem üleminekuaeg.

"20. maist lõppeb mentoolisigarettide turustamine kogu Euroopa Liidus. Ja piirangu eesmärgiks on tubakatoodete atraktiivsuse vähendamine just eelkõige noortele ja nendele, kes alustavad suitsetamisega," rääkis sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna keskkonnatervise ja kemikaaliohutuse juht Aive Telling.

"Mentool eriti on see, mis muudab suitsu karedust, et teeb suitsu kergemini sissehingatavaks ja meeldivamaks. Mentooli kui aine sisalduse kasutamine ei ole keelatud. Väikeses koguses mentooli võib kasutada, aga sigarettidel ei tohi olla eristuvat maitset – see on siis tubakast eristuv maitse."

2017. aastal keelustatud maitsesigarettide turuosakaal oli väike, kuid tänasest jõustunud reeglid muudavad turgu ja tarbimist kindlasti rohkem.

"Eestis need mentoolimaitselised ja kapslitega sigaretid, mis siis nüüd ära keelustatakse, nende osakaal on 27,7 protsenti siinsest sigaretiturust. Lihtsalt öeldes, iga neljas legaalselt müüdav sigarett siis keelustatakse," ütles Eesti Tubakatootjate Assotsatsiooni juhatuse liige Jaanus Pauts.

"Meie põhiline soov oleks see, et praegused suitsetajad ei hakkaks kasutama salasigarette. Siinkohal on hea tõdeda, et Eestis salasigarettide osakaal on kenasti langenud. Eelmise aasta viimases kvartalis oli see alla kümne protsendi ehk 9,9 protsenti."

Sotsiaalministeerium salaturu aktiveerumist suure ohuna ei näe. Küll on teema puhul veidi küsimusi tekitav see, et sigarettide eristavat maitset või selle puudumist ei saa standardite järgi lihtsal viisil mõõta.

"Minu teada konkreetset ISO (International Organization for Standardization ehk Rahvusvaheline Standardiorganisatsioon) standardit, kuidas siis kindlaks teha seda, mis on eristav maitse, mis ei ole, kahjuks veel ei ole. See tekitab, mis seal salata, meile ka natukene küsitavusi, et kus kohas siis see konkreetne piir on," ütles Pauts.

Aive Telling tõi välja, et Euroopa Liidu tasandil on küsimuse lahendamiseks olemas maitsepaneel. Telling on nõus, et see, kuidas eristava maitsega sigaretti defineerida, on kohati keeruline.

"Üritatakse turule tuua erinevaid maitsestamise viise, aga ka praegune direktiiv ja ka meie seadus ütleb, et ka kõik erinevad tehnilised lahendused – filtrid, kapslid, paberid – on kõik keelatud, mis annavad tubakale eristuva maitse."

Eristava maitsega sigarettide varud tuleb tootjatel müügilt ära korjata ja hävitada. Samade sigarettide turustamine pole teistes riikides võimalik, sest Eesti terviseohu hoiatustega tooteid ei saa ega tohi mujal riikides müüa.

Muudatuse ühiskondlikku mõju ja inimeste harjumuste muutumist näeb ilmselt mõne aasta pärast.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: