Esimene pakettreisi müüja tagatis on kasutusele võetud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lennukid Tallinna lennuväljal
Lennukid Tallinna lennuväljal Autor/allikas: Igor Pisarev/Eesti Lennundusklaster

Pakettreiside ostjate nõuete tagatiseks peab iga pakettreisi müüja tagatise andma, et ettevõtte makseraskuste tekkimisel näiteks kliente välismaalt tagasi tuua või ärajäänud reiside eest raha tagasi maksta. Seni on ühel reisiettevõtjal koroonakriisi ajal rängad makseraskused tekkinud.

"Reisiettevõtja tagatise kasutamiseks on algatatud üks menetlus, reisikorraldaja aktsiaseltsi Fix Ideed Estonia suhtes," ütles tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) turismi valdkonna jurist-valdkonnajuht Helen Rohtla ERR-ile. "TTJA tuvastas, et antud ettevõtja ei suuda oma maksevõime tõttu täita reisijate ees võetud kohustusi. TTJA kogub aktsiaseltsi Fix Ideed Estonia reisijate nõudeid kuni 14. juunini."

Kui paljude ettevõtete puhul võiks veel vaja olla tagatist kasutada, Rohtla öelda ei osanud.

"Seda ei ole võimalik hetkel ennustada. Menetlus reisiettevõtja tagatise kasutamiseks algatatakse, kui selgub, et ettevõtja ei suuda oma maksevõime tõttu täita reisijate ees võetud kohustusi," rääkis Rohtla.

Kui suur tagatis parasjagu olema peab, otsustab ettevõte ise. "Reisiettevõtjal on kohustus jälgida, et tema tagatis oleks igal tegevuse ajahetkel piisav nii reisijate tagasitoomiseks kui reisijatele reisitasude tagastamiseks ja kasutamata pakettreisi kinkekaartide hüvitamiseks," märkis Rohtla.

Mõned reisiettevõtted on sel aastal ka soovinud oma tagatisi vähendada, mida saab teha, kui TTJA selleks loa annab.

"TTJA poole on pöördunud mõned reisiettevõtjad, kes on soovinud oma tagatise summat vähendada. Igakordselt enne nõusoleku andmist või andmisest keeldumist on kontrollitud reisiettevõtja kohustuste suurust," rääkis Rohtla. Ilma loata seda vähendada või tagatist üldse lõpetada ei saa.

Reisikorraldaja tagatist kasutatakse reisijate reisilt tagasitoomiseks, vajadusel tagasitoomiseni majutamiseks, reisitasu tagastamiseks reisijale pakettreisi ärajäämise korral või hüvitise tasumine pakettreisi ärajäänud osa eest, tasu tagastamiseks lunastamata pakettreiside kinkekaartide eest. Soetatud üksikuid reisiteenused, näiteks ainult lennupilet või ainult majutus, ei kuulu reisiettevõtja tagatise arvelt hüvitamisele.

Seotud reisikorraldusteenuste hõlbustaja tagatist kasutatakse reisijate reisilt tagasitoomiseks ja vajadusel tagasitoomiseni majutamiseks, kui seotud reisikorraldusteenused hõlmavad reisijavedu ja hõlbustaja vastutab reisijaveo eest, seotud reisikorraldusteenuste eest tasutud maksete tagastamiseks reisijale seotud reisikorraldusteenuste osaks oleva reisiteenuse osutamata jätmise korral või hüvitise tasumiseks reisiteenuse ärajäänud osa eest.

Reisiettevõtjal on kohustus jälgida, et tema tagatis oleks igal tegevuse ajahetkel piisav nii reisijate tagasitoomiseks kui reisijatele reisitasude tagastamiseks ja kasutamata pakettreisi kinkekaartide hüvitamiseks.

Majandustegevuse registri andmetel on praegu 242 reisiettevõtjat, mis on oma tegevusala liigiks märkinud pakettreiside korraldamise.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: