Riik tahab strateegilistele investeeringutele julgeolekukontrolli ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1590058440000 | amCalendar}}
Superministeerium.
Superministeerium. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) valmistab ette eelnõud, millega kohaldatakse Eestisse tehtavatele strateegilistele investeeringutele julgeolekukontroll.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi siseturu osakonna välisinvesteeringute nõunik Margus Pae ütles ERR-ile, et MKM on koos partneritega alustanud seaduseelnõu väljatöötamist, millega hakatakse tulevikus põhjalikumalt uurima Eesti majandusjulgeoleku seisukohast oluliste välisinvesteeringute tausta.

"Sarnane protsess on paljudes Euroopa Liidu riikides toiminud juba aastaid ja sarnaselt Eestiga on välisinvesteeringute taustakontrolli meetmeid asunud rakendama enamik Euroopa Liidu riike. Selle eesmärk on tagada majandusjulgeolek ja -stabiilsus," rääkis Pae.

Pae sõnul on investeeringute taustakontroll eriti oluline olukorras, kus pandeemiast tulenevalt satuvad paljud ettevõtted raskustesse, vajavad lisakapitali või lähevad müüki.

"Kindlasti ei ole eesmärk hakata investeeringuid piirama, aga strateegilistes valdkondades peab riik tagama, et uus kapital ei ohustaks rahvuslikku julgeolekut ja elutähtsaid teenuseid, näiteks energeetika tootmine ja jaotus, meditsiinivarustus, strateegiline infotehnoloogiataaristu jm," rõhutas Pae.

Ta viitas, et näiteks Saksamaa, Prantsusmaa, Jaapan, Austraalia jt riigid on COVID-19 põhjustatud majanduskriisi taustal juba oluliselt karmistanud oma taustakontrolli.

"Taustakontroll hõlmab nii Euroopa Liidu kui selle väliseid riike, kuid täpsemad protseduurid ja seonduvad detailid, nagu investeeringu valdkonnad, suurus, osalusprotsent, aeg, töötame välja eelnõu koostamise ajal ja neist on täna veel vara rääkida. Kindlasti tahame, et taustakontroll toimuks võimalikult kiiresti, läbipaistvalt ja vähebürokraatlikult, et ei tekitaks ebamugavusi ettevõtjatele ega põhjustaks investeeringute venima jäämist," lausus Pae. 

Eelnõu on plaanis esitada valitsusele selle aasta lõpus.

Eelnõust rääkis välisminister Urmas Reinsalu kolmapäeval "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

"Me peame kõigi strateegiliste investeeringute puhul lisaks majanduslikele kaalutlustele silmas pidama julgeolekuhuvisid. Ja seetõttu on Eestis ettevalmistamisel seadus, mis hakkab ette nägema meie riiki tehtavate strateegiliste investeeringutele loa andmist," rääkis Reinsalu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: