Eesti võib kandideerida Euroopa ilmakeskuse asukohamaaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna-Harku ilmajaam
Tallinna-Harku ilmajaam Autor/allikas: Keskkonnaagentuur

Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus kuulutas välja hanke leidmaks Euroopa Liidu rahastatavate teenuste elluviimisega tegelevale keskusele asukoht EL-i liikmesriigis. Valitsus kiitis neljapäeval heaks Eesti kandideerimise asukohamaaks.

"Maineka valitsustevahelise organisatsiooni keskuse majutamine annaks Eestile kaalu välissuhetes nii Euroopa Liidus kui ka kogu maailmas," ütles keskkonnaminister Rene Kokk pressiteates. "Oluline on ka, et keskus mõjutaks heas suunas ka Eesti ettevõtete tegevust ja tööjõuturgu. Keskusesse koonduks kuni 250 kõrgetasemelist spetsialisti ning see avaks Eesti teadlastele uusi koostöövõimalusi."

Riigid, kes soovivad teenuste asukohamaaks kandideerida, peavad keskusele esitama 31. maiks kavatsuskirja. Sellega kinnitatakse riigi huvi, kuid ei kaasne kohustust pakkumist esitada, teatas valitsus.

Pakkumiste esitamise tähtaeg on 1. oktoober. Selle koostamist koordineerib Eestis Keskkonnaagentuur.

Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala sõnul on tegemist ambitsioonika plaaniga. "Lisaks sellele, et keskusest saaks oma valdkonna tippkeskus, suurendame Eesti kui atraktiivse tööandja kuvandit, pakkudes kõrge kvalifikatsiooni- ja palgatasemega töökohti," lisas ta.

Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus tegutseb nii teaduskeskusena kui ka ööpäevaringselt toimiva operatiivteenistusena, mille põhiülesanne on liikmesriikidele kuni 10-päevaste numbriliste ilmaprognooside tagamine.

Keskus haldab ka maailma suurimat meteoroloogiliste andmete arhiivi, teostab kliima järelanalüüse ning võimaldab liikmesriikidel kasutada oma superarvutusressursse. Keskuse peakontor asub Readingis, Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigis.

Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus on alates 1975. aastast tegutsev sõltumatu valitsustevaheline organisatsioon. Selle tegevust toetab 34 riiki. Eesti on praegu koopereerunud liikmesriigi staatuses ning ühinemisprotsess on käimas.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: