Viljandi haigla hakkas pakkuma koduhaigla võimalust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Viljandi haigla võttis esimesena Eestis kasutusele koduhaigla teenuse, mis tähendab, et arst nõustab kodus olevat patsienti telesilla vahendusel. Praegu aitab koduseid haigeid külastav koduõde eriarstiga suhelda kuuel patsiendil, ent ligi poolteist kuud kestnud testperioodil on arvuti vahendusel ravi saanud juba 11 patsienti.

77-aastast patsienti Mati Kuusi nõustab tema oma koduköögis Viljandi vallas Intsu külas sisehaiguste arst Estri Kruus, kes kohtub hoolealusega telesilla vahendusel. Küsimusele, mis vahe on suhelda arstiga arvuti vahendusel ja silmast silma, vastas mõni aeg tagasi Viljandi haiglas ravil olnud Kuus: "See on hoopis teine asi kui olla kuskil kabineti ukse taga ja oodata tunde ja raisata arstide ja enda aega."

Reedel arstiga viimast korda kohtunud Kuus sai enda sõnul tohtrilt palju abi ning tänas teda.

Viljandi haigla sisehaiguste arst Estri Kruus ise asus nõustamise ajal tegelikult oma kodus Tartus.

"Minu silmad ja kõrvad ja käed on heade ja tublide õdede näaol, kes mulle ülevaate annavad, mis toimub ja nendega koostöös me siis lahendame olukordi," rääkis ta.

Viljandi haigla koduteenuste osakonna juhataja Kadri Oras ütles, et koduhaigla sündis kriisi ajal sulaselgest vajadusest, kui kõiki haigeid ei saanud haiglasse võtta ja tekkis vajadus aidata patsiente nende kodus.

"Patsient, keda tavatingimustes ravitaks haiglas, kuid kes näiteks ei soovi kauem haiglas olla, soovib rutem koju minna või keda ei saa haiglasse suunata, sest on kriisiolukord. Patsiendile läheb koju koduõde ja eriarsti korralduste kohalselt toimetab seal nagu haigla õdegi," selgitas Oras.

Praegu aitavad telesilla vahendusel patsiente ravida kaks Viljandi haigla koduõde. Kokku on haiglal aga neli kliinilise töö kogemusega õde, kes saaksid vajadusel koduhaiglat veelgi laiendada.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: