Reinsalu: kriis on näidanud, et peame töötama turvalise küberruumi nimel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Välisminister Urmas Reinsalu tegemas ürituse sissejuhatust.
Välisminister Urmas Reinsalu tegemas ürituse sissejuhatust. Autor/allikas: Raigo Pajula

Välisminister Urmas Reinsalu sõnas Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumise eriüritusel, et kriis on näidanud, kui tähtis on digiinfrastruktuuri usaldusväärsus ning oluline on koostöö stabiilse ja turvalise küberruumi nimel.

Kokku osales ÜRO Julgeolekunõukoju eriüritusel üritusel ligikaudu 60 riiki ja organisatsiooni.

Nii Eesti välisminister kui peaminister rõhutasid, et koroonakriis on näidanud turvalise küberruumi olulisust. Peaminister Ratas tõi esile, et ülemaailmne COVID-19 kriis on pannud digiteenustele lisasurve ja just seepärast on praegu õige hetk küberstabiilsusest rääkida.

Sama kinnitasid ka paljud riigid oma sõnavõttudes. Välisminister Reinsalu teatas ühtlasi, et Eesti plaanib peatselt korraldada rahvusvahelist kohtumist, et addresseerida digitaliseerimise võimalusi koroonakriisile vastamisel. 

Eesti küberjulgeoleku erisaadiku Heli Tiirmaa-Klaari sõnul oli ürituse üks peamisi eesmärke valjuhäälselt kinnistada varasemaid ÜRO kokkuleppeid küberstabiilsuse teemadel.

"Eesti näitas selle kohtumisega, et oleme ÜRO Julgeolekunõukogus uute ohtude arutamisel edasiviiv jõud. Rahvusvaheliselt on kaalukas tõsiasi, et tugevalt jäi kõlama Eesti ja paljude teiste riikide veendumus, et küberruum ei erine muudest valdkondadest, kus rahvusvahelist õigust kohaldatakse," ütles Tiirmaa-Klaar.

Washingtonis asuva Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskuse tippekspert Dr James Lewis, kes Julgeolekunõukogu liikmeid ja teisi ÜRO liikmesriike kohtumisel teavitas, nimetas Eesti üritust "tähelepanuväärseks panuseks, mis viis selle teema Julgeolekunõukogu tähelepanu alla." Lewise sõnul on kübernormid ja rahvusvaheline õigus jätkuvalt parim ja usaldusväärseim viis edendada küberruumi turvalisust.

Valdav osa riikidest mainisid olulist panust, mida on andnud ÜRO küberekspertide töörühm, kuhu Eesti kuulub. ÜRO desarmeerimisküsimuste kõrge esindaja Izumi Nakamitsu sõnul on rühm saavutanud edu jõudes üksmeelele, et rahvusvaheline õigus kehtib küberruumis.

Üritust juhtisid kohtumise jaoks spetsiaalselt ellu kutsutud virtuaalstuudiost välisminister Urmas Reinsalu ja New Yorgist Eesti esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson. Avakõne pidas Eesti peaminister Jüri Ratas.

Ürituse kaaskorraldajad olid Julgeolekunõukogu liikmed Belgia, Dominikaani Vabariik, Indoneesia, Keenia. Kohtumine toimus Eestis arendatud virtuaalürituste platvormil Hybridity. Üritus on järelvaadatav välisministeeriumi Youtube ja Facebooki kanalitel.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: