RMK maksab tänavu algselt plaanitust pea kaks korda enam dividendi

Kased.
Kased. Autor/allikas: Laura Raudnagel/ERR

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) plaanib tänavu maksta riigile algselt plaanitud 35,6 miljoni euro asemel 66 miljonit eurot dividendi. Dividendile lisandub ka tulumaks ning kokku laekub seega riigile 80,6 miljonit eurot.

Käesoleva aasta riigieelarves oli kavandatud RMK dividendiks 35,6 miljonit eurot. Dividendi suurendamist võimaldavad möödunud aasta oodatust paremad majandustulemused, nimelt oli tegelik puhaskasum, mille hulka ei arvestata bioloogiliste varade väärtuse muutust, algselt kavandatust ligikaudu 24 miljoni euro võrra suurem.

RMK on väga likviidne, aasta lõpus oli RMK pangakontode jääk 96,5 miljonit eurot, veebruraris müüs RMK Eesti Energiale Tootsi tuulepargi kinnistu 51,5 miljoni euroga, mille tulemusel küündis rahajääk 145 miljoni euroni ning äriliselt pole RMK hinnangul vajalik ega põhjendatud hoida nii suurt likviidsuspuhvrit.

RMK möödunud aasta müügitulu oli 218,7 miljonit eurot, aasta varem oli see 203,1 miljonit eurot. Puidu müük moodustas käibest 207,7 miljonit eurot. Aruandeaasta kasum langes aastaga 83,5 miljonilt 66 miljonile eurole, sellele lisandub aga bioloogiliste varade ümberhindlus, millega kujunes lõplikuks kahjumiks 409,9 miljonit eurot, aasta varem oli kahjum 139,4 miljonit eurot.

Möödunud aastal maksis RMK dividendi 41,6 miljonit eurot ehk pool teenitud kasumist, see oli aga 20,1 miljonit eurot enam kui aasta varem.

RMK majandada on üle miljoni hektari metsamaad, metsadest 29 protsenti on range kaitse all ning 64 protsenti RMK metsadest majandatakse puidu tootmise ja tulu teenimise eesmärgil. Kokku realiseeriti riigimetsast mullu 3,9 miljonit kuupmeetrit puitu.

RMK müüs 2019. aastal 3,7 miljonit kuupmeetrit ümarpuitu. Hakkpuitu müüdi veel 190 000 kuupmeetrit ning kasvava metsa raieõigusena 11 700 kuupmeetrit puitu. Kokku realiseeriti riigimetsast 3,9 miljonit kuupmeetrit puitu.

Möödunud aasta alguses jätkusid tunamullused soodsad puidumüügi tingimused, varasuveks ületas aga pakkumine nõudlust. Turul hakkasid ostusoove ja hinda mõjutama üha suurenevad üraskikahjud. Aasta lõpuks kujunesid RMK hinnangul puiduturul välja pessimistlikud meeleolud ning hindade alanemisest põhjustas enam muret ostusoovide puudumine. Puidu keskmine hind langes aasta varasemaga võrreldes 1,4 protsenti.

RMK valdusesse kuulus mullu 1,4 miljonit hektarit maad, aasta jooksul võõrandati 12 800 hektarit ning RMK valdusesse lisandus 14 800 hektarit.

Möödunud aastal töötas RMK-s keskmiselt 764 inimest, kelle tööjõukulud olid 20,3 miljonit eurot. Juhatuse liikmete tasu moodustas 322 000 eurot ning nõukogu liikmete tasu 37 000 eurot.

Käesoleval aastal plaanib RMK müügituludeks 177,1 miljonit eurot ning ärikasumit teenida enne maksustamist 25,2 miljonit eurot.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: