Soome alustas isikukaitsevahendite tootmisega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaitsemask.
Kaitsemask. Autor/allikas: Kristi Väät/TTJA

Soome alustas kodumaise isikukaitsevahendite tootmisega, toodangu maht peaks ära katma tervishoiusüsteemi vajadused vähemalt kaitsemaskide ja respiraatorite osas.

Riigi kriisvarude ameti möödunud nädalal tehtud hinnangute alusel vajab sotsiaal- ja tervishoiusüsteem vähemalt miljon näomaski ööpäevas. Koroonapatsientide ravil kasutatavate näomaskide hinnanguline vajadus on 22 000–62 000 maski ööpäevas.

"Juhul, kui saavutatakse täis tootmisvõimsus, peaks ainuüksi kodumaise toodanguga olema võimalik katta sotsiaal- ja tervishoiusüsteemi vajadused nii maskide kui respiraatorite osas," ütles tööminister Tuula Haatainen töö- ja majandusministeeriumi pressikonverentsil.

Kaitserõivaid vajatakse ööpäevas 100 000–150 000 ja ka nende puhul on Haataineni sõnul eeldus märkimisväärselt suureks kodumaiseks toodanguks.

Kolm ettevõtet alustasid sel nädalal kirurgiliste näomaskide tootmist tervishoiusüsteemi vajadusteks. Järgmisel nädalal alustatakse ka kodumaiste respiraatorite tootmisega professionaalseks kasutamiseks.

Kaitsejakkide ja kaitsepõllede tootmisega alustati juba varem.

Ettevalmistused kodumaise tootmise alustamiseks käivitati juba märtsis-aprillis. Majandusminister Mika Lintilä sõnul oli tootmise alustamisest huvitatud kümneid ettevõtteid.

Nende seast valiti välja ettevõtted, kes suutsid tootmisega alustada võimalikult kiiresti ja võimalikult suures mahus. Nende seas ka Lifa Air, kelle eesmärgiks on juuni lõpuks toota üle miljoni kirurgilise näomaski ning pea 300 000 respiraatorit päevas.

Juhul kui soomlastel soovitatakse näiteks avalikes kohtades kanda näomaske, siis selle jaoks kodumaisest toodangust ei piisa. Näomaske peaks hankima välismaalt või kasvatama jõudsalt kodumaist tootmist.

"Siis jõuame järgmise probleemi, ehk tooraineni, mille nimel käib endiselt suur võitlus," ütles Lintilä.

"Niinimetatud kodanikumaski soovituse osas ootame valitsuse seisukohta, varsti saab valmis ja sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi oma raport.

HVK tellis kodumaistelt ettevõtetelt suurel määral kirurgilisi näomaske ja respiraatoreid. Lisaks peetakse läbirääkimisi kaitseriietuse tarne osas.

"Me ei lubanud osta kogu tootmismahtu," ütles HVK ajutine tegevjuht Janne Känkänen.

Kaitsevarustust hangitakse endiselt ka välismaiste kanalite kaudu.

Kõige kriitilisemate toodete osas peaks sotsiaal- ja tervishoiusüsteemi kasutusse jääma piisav puhver.

"Võime märkida, et juba praegu on olemas kahe kuu respiraatorite varu ning suve jooksul püüame seda puhvrit suurendada."

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: