Eesti-sisene müük langes aprillis ligi viiendiku võrra

{{1590728340000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Baar. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Eesti ettevõtete siseriiklik müük langes aprillis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 19,9 protsenti ehk 738 miljoni euro võrra, selgub maksu- ja tolliametile (MTA) esitatud aprillikuu käibemaksudeklaratsioonidest.

Enim langes müük majutuses ja toitlustuses (77 protsenti) ning kunsti ja meelelahutuse valdkonnas (75 protsenti). Suured olid langused ka mootorsõidukite jae- ja hulgimüügis (46,9 protsenti), tervishoius ja sotsiaalhoolekandes (42,9 protsenti) ja muudes teenindavates tegevustes (41,1 protsenti).

Ettevõtted on aprillikuu eest riigile käibemaksu võlgu kokku 16 miljonit eurot. Kõige keerulisemas olukorras on majutuse ja toitlustuse sektor, kus deklareeritud käibemaksust on tasumata 42 protsenti. Järgnevad veondus ja laondus (18 protsenti) ja muud teenindavad tegevused (16 protsenti).

 Maakondade kaupa vaadates on pilt üsna ühtlane. Jõgevamaa ettevõtted on jätnud tasumata 18,2 protsenti deklareeritud käibemaksust, Saare maakonna ettevõtted 13,9 protsenti ja Ida-Viru maakonnas 13,2 protsenti.

 26. mai seisuga olid ettevõtted aprillikuu eest esitanud 91 000 käibemaksudeklaratsiooni. Neist 47 protsenti deklareeris tasumisele kuuluvat summat kokku 242,2 miljonit eurot, mis on 48 miljoni euro võrra vähem kui eelmisel kuul (märts 2020) ja 57,5 miljoni euro võrra vähem kui eelmise aasta samas kuus (aprill 2019).

Esitamata on veel 5200 käibemaksudeklaratsiooni. MTA teatel tuleb deklaratsioon esitada ka siis, kui kohe ei ole võimalik makse tasuda. Õigeaegselt esitatud deklaratsioonid on eelduseks, et taotleda maksuvõla ajatamist ja madalamat intressi, ajatamine on aga vajalik võla sissenõudmise alustamise vältimiseks.

Jaekaubanduse müügitulu kukkus aprillis 15 protsenti

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu aprillis 517 miljonit eurot, võrreldes eelmise aasta sama kuuga vähenes müügitulu püsivhindades 15 protsenti.

Statistikaameti juhtivanalüütik Jaanika Tiigiste tõi pressiteates välja, et tööstuskaupade kauplustes vähenes müügitulu võrreldes eelmise aastaga lausa 24 protsenti.

"Aprillis mõjutas müügitulu langust eelkõige see, et kaubanduskeskused olid eriolukorra tõttu terve kuu suletud," ütles Tiigiste.

Enim ehk 72 protsenti langes müük tekstiiltoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes. Muudes spetsialiseerimata kauplustes, kus on ülekaalus tööstuskaubad ning apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes vähenes müük aastaga poole võrra.

Kasutatud asjade kauplustes ja väljaspool kauplusi – kioskites, turgudel, otsemüügil – kahanes müügitulu 32 protsenti.

Muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ning nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade, lillede, istikute ja muuga oli langus 18 protsenti ning majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes 11 protsenti.

Mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu vähenes eelmise aasta aprilliga võrreldes neljandiku võrra.

Toidukaupade kaupluste müügitulu aga jäi eelmise aasta tasemele.

Märtsiga võrreldes langes aprillis jaekaubandusettevõtete müügitulu 18 protsenti. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal oli vähenemine 13 protsenti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: