Tallinn enam muru kõrgust ei reguleeri ({{contentCtrl.commentsTotal}})

lehepuhur
lehepuhur Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinna uus heakorraeeskiri kaotas nõuded kodumuru kõrgusele ja kortermaja elanike tegevusele, ent pani päitsed pähe lehepuhuritele.

Vana heakorraeeskiri ei lubanud kinnistu omanikul lasta murul kasvada üle 15 cm kõrguseks. Uus eeskiri seda aga enam ei reguleeri. Selle asemel on nüüd kohustus tagada haljastuse korrashoid ja vältida kinnistu võsastumist.

Omanik peab hea seisma ka selle eest, et tema kinnistu haljastus ei takistaks liiklust ega piiraks liiklusmärkide nähtavust, eemaldama puudelt kuivanud ja murdumisohtlikud oksad, likvideerima ohtlikult kuivanud puud ja tuulemurru.

Avalikus kohas vaadeldavale haljastusele peab kinnistuomanik tagama vajalikud kasvutingimused. Haljastuse hooldamise kohustus on ka müügikoha omanikul. Keskkonnakaitse huvides on keelatud kasutada taimekaitsevahendeid, mis ei ole kantud taimekaitsevahendite registrisse.

"Näiteks on elurikkuse aspektidest lähtuvalt kadunud nõue muru pikkuse kohta. Ametnikud ei pea käima joonlauaga muru pikkust mõõtmas, eeldame et inimesed suudavad ise oma aias haljastuse korras hoida. Eestlane on harjunud niidetud muruga, kuid järjest sagedasemad suvised kuumalained on näidanud, et murukamara päikese eest kaitsmiseks ja mullani kõrbenud ning tolmava maapinna vältimiseks on selle nõude kaotamine mõistlik," kommenteeris Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik.

Võrreldes kehtinud heakorraeeskirjaga ei reguleerita enam kortermajade elanike tegevust, nagu näiteks pesu kuivatamist, riiete kloppimist ja rõdu kasutamist, sest korteriomanike omavahelisi suhteid reguleerib hoopis korteriomandi- ja korteriühistuseadus.

Elanikud ei tohi pesta ennast, looma või autot, kuivatada pesu ega supelda selleks mitte ette nähtud kohas. Ka ei tohi püüda linde ega linna sattunud metsloomi ega tiikidest kala ega toita linnas vabalt elavaid linde ja loomi.

Keelatud on teha loata lõket ja grillida selleks mitte ette nähtud kohas. Jäätmetest tohib põletada vaid oksi. Keelatud on ilma kooskõlastuseta ümber istutada puid, mille läbimõõt on üle 8 cm.

Tänavaäärse aia äärde laotud puuriidad või ehitusmaterjal ei tohi olla hekist kõrgem ega väljaspool kinnistu piiri. Küttepuid või ehitusmaterjali tohib avalikku kohta maha laadida üksnes juhul, kui see teisaldatakse ja territoorium heakorrastatakse 24 tunni jooksul. Pikemaks ladustamiseks on vaja juba linnaosa luba.

Küll aga reguleeris uus heakorraeeskiri nuhtlusisendiks kujunenud lehepuhurite kasutamise. Lehepuhurit on uue eeskirja järgi lubatud kasutada vaid lehtede kokkukogumiseks. Puhuriga tänavate puhastamine on keelatud, kuna see ei eemalda tolmu linnaruumist, vaid pärast õhku paiskumist langeb see uuesti maha. Selline tegevus suurendab õhusaastet, millel on kahjulik mõju nii linnaelanike tervisele kui ka keskkonnale.

Uue korra kohaselt anti Tallinna keskkonna- ja kommunaalametile või linnaosavalitsustele õigus sõlmida kinnistuomanikega lepinguid heakorratööde tegemiseks sõidutee ja kinnistuga külgneval kõnniteel ning määratakse kindlaks nende tööde maksumus.

Avalikult kasutataval linnamaal paiknevate objektide korrashoiu ja hoolduse eest vastutab nende omanik, kes peab tagama ka nende ümbruse heakorra kuue meetri raadiuses. Kui inimene pargib autot nii, et see takistab heakorratööde tegemist, on ta ise sunnitud tänavat meetri raadiuses oma sõidukist koristama, sh lund ja jääd.

Libedusetõrjeks on aga keelatud kasutada tuhka või kloriide.

Katuselt maha sadanud lund ja jääd ei tohi jätta kõnni- või sõiduteele, samuti ei tohi sinna kuhjata teedelt kokku lükatud lund, kui kõnniteele ei jää vähemalt 1,2 m laiust käiguruumi.

Vanalinna muinsuskaitsealal või mälestise korral tuleb tehniliste seadmete paigaldamine (kliimaseade, turvakaamera, antenn, valjuhääldi vms) kooskõlastada linnaplaneerimise ametiga.

Linn peab omalt poolt tagama puhastatud tänavad hommikul kella seitsmeks.

Uus heakorraeeskiri hakkab kehtima kolm päeva pärast Riigi Teatajas ilmumist ehk umbes nädala pärast.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: