Värska-Saatse maantee sai lõpuks kõvakatte alla

Maanteeamet lubas juba 2014. aastal, et teeb korda piki riigipiiri kulgeva Värska-Saatse maantee, mis ühendab Saatse saapa taha jäävaid külasid vallakeskusega. Alles nüüd sai vihmaga peaaegu läbimatuks muutunud tee kõvakatte alla. Iseäralik on aga see, et kuigi kohalik omavalitsus esitas Venemaale vajalikud dokumendid, siis naaberriik asfalti paigaldamiseks luba ei andnud.

Eesti kagunurgas elavate inimeste kauane unistus on viimaks täitunud. Vihmaga alalõpmata porimülkaks muutunud ühendustee Värska asulaga on saanud kõvakatte. Eesti-Vene ühisprojekti rahastuse ja vallajuhtide asjaajamise tulemusena on teekate maas, kuid panna on vaja veel teemärgistus ning kohendada teepervi.

Töö alustamist tegi keeruliseks aga asjaolu, et piiri ääres vooklev tee läbib Venemaa territooriumi ning kogu tegevus tuli naaberriigi ametkondadega kooskõlastada.  

"Meil otseselt ühtegi luba ei ole tulnud, et võime seda tööd seal teha. Meie poolt on esitatud tee remondi projekt sinna, on esitatud taotlused teatud aegadel ehitada," selgitas Setomaa vallavanem Raul Kudre. "Ja me oleme lõpuks kirjaga teavitanud, et viime selle projekti ellu ja läheme seda teed remontima. Aga me pole ühtegi kirja vastu saanud."

Venemaa territooriumil Eestile kuuluvat teed remontides tuli arvestada piirivalve eeskirjadega.

"No Eesti piirivalvele tuli teada anda, et oleme sellest kellast seal. Me ei võinud lihtsalt kaugele minna masinast, kolm meetrit oli vist äkki see," rääkis teetööline Andres.

Toomemäe talu perenaine, kes mitmeid kordi koos kohalike elanikega teeremondi küsimust on tõstatanud, on igati rahul.

"Mul on hea meel, et see tee on nüüd korda saanud. Sest mul on sellised kurvad kogemused, kus on jäänud ära paar üritust, sest tee on kehva," lausus Sirje Kruusamäe. "Ja ühe ürituse pärast põdesin ma ise tõsiselt, kui Ott Lepland tuli esinema ja saalid olid välja broneeritud ja ainult sadas ja sadas. Ja tee lausa ujus käes. Tee on olnud selliseks miinuseks meile. Nüüd on muidugi hästi kõik."

Vallavanema kinnitusel saab Saatse tee viimase lihvi ja märgid paika septembriks. Eesti panus ühisprojekti on 2,5 miljonit eurot.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: