Mööblitootja: kolm nädalat ei tulnud ühtki tellimust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti ettevõtete siseriiklik müük langes aprillis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ligi viiendiku, jaekaubandusettevõtete müügitulu kukkus 15 protsenti. Mööblitootja Neiseri tootmine hakkab vaikselt taastuma, kuid oli nädalaid, mil ei tulnud ühtki tellimust.

Maksu- ja tolliametile aprillikuu eest esitatud käibemaksudeklaratsioonidest selgub, et majutuses ja toitlustuses langes müük võrreldes eelmise aasta aprilliga koguni 77 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Järgnevana tuleb pilti, kui me räägime protsentuaalsest langusest, kunst, meelelahutus, vaba aeg. Summarsetest langejatest on järgmine ikkagi kaubandus suure langejana, kus sissepoole minnes on suurimad langused mootorsõidukite jae- ja hulgimüügis, mootorkütuste müügis ning tööstuskaupade müügis tervikuna," rääkis MTA strateegilise analüüsi valdkonnajuht Merilin Jürma.

Statistikaameti reedel avaldatud andmetest selgub, et tööstustoodangu maht langes aprillis kümnenditagusele tasemele. Kõige ulatuslikum vähenemine oli mööblitööstuses, kus mööblit toodeti 40 protsenti vähem.

Pehme mööbli tootja Neiseri tööstus on seisnud juba paar nädalat, sest 96 protsenti toodangust läheb ekspordiks.

"Kesk-Euroopa turud, kes meil väga palju tellivad, seiskusid, nii et kolme nädala jooksul ei tulnud meile ühtegi tellimust. /.../ Teine on see, et materjalide saabumine on takistatud, kuna Hiina, Itaalia ja Hispaania tehased osaliselt olid suletud," rääkis Neiseri tootmisjuht, mööblitootjate liidu aseesimees August Kull.

"Poed on juba avatud ja tellimusi juba tuleb. Järgmisest nädalast me käivitame," lisas ta.

Kull kinnitas, et sarnased probleemid on praegu paljudel tootjatel. Koroonakriis mõjutas tugevalt ka jaemüüki. Rõivaste ja jalatsite kauplustes langes müük 72 protsenti. Kaubamajades ja kosmeetikatarvete kauplustes vähenes müük poole võrra.

Büroomaailmas, kus müükse laias valikus kontoritabeid printeripaberist ja arvutitarvikutest kuni büroomööblini, langes samuti müük järsult.

"Aprill oli ränk kukkmine ja mais jätkus kukkumine, aga nüüd, lõpu poole juba päris 50-40-protsendilist langust enam ei ole, hakkab tasanduma 30 protsendi kanti. /.../ Meie head kliendid nagu turismifirmad, restoranid, spaad, kui need ikka pannakse kinni, siin neil tarbimist ei ole ja see kohe mõjutab meid," rääkis Büroomaailma juht Jüri Ross.

Milliseks kujuneb tänavune aasta mööblitootjatele, on Kulli sõnul keeruline öelda. Ross aga prognoosib, et Büroomaailm lõpetab aasta 20-protsendilise käibelangusega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: