Sõerd: valitsus vajab koroonavõlakirjade jaoks ELAK-ilt uut mandaati ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aivar Sõerd.
Aivar Sõerd. Autor/allikas: Sander Koit/ERR

Riigikogu liikme ja endise rahandusministri Aivar Sõerdi sõnul vajab valitsus koroonavõlakirjade jaoks paari nädala pärast toimuvaks Euroopa Liidu ülemkoguks teistsugust mandaati, kui riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) praeguseks andnud on.

"Asi on selles, et komisjoni poolt on kinnitatud väga selge mandaat valitsusele mitte toetada euroala ühiseid võlakirju. Peaminister Ratasel on aga teadaolevalt vaja 19. juuni EL Ülemkoguks teistsugust mandaati, mis toetaks euroala ühiseid võlakirju," kirjutas Sõerd sotsiaalmeedias.

"Mandaadi muutmisel vastupidiseks tahaks kuulda ja näha kaalukaid argumente, põhiline uus argument on üldsõnaline udujutt mingist ülimast solidaarsusest," märkis ta.

Sõerd toob välja ELAK-i seisukoha, et ühised euroala võlakirjad ehk niinimetatud koroonavõlakirjad ei ole otseselt vajalikud kriisi vahetumõju leevendamiseks, kuna euroala keskpankade varaostud riiklike võlakirjade turgudel võimaldavad soodsatel tingimustel emiteerida uusi riikide võlakirju.

ELAK-i hinnangul on selge, et instrumentide emiteerimine nõuab väga põhimõttelisi poliitilisi kokkuleppeid ja ka tehnilisi ettevalmistusi, mis tähendab, et kriisi vahetu mõju leevendamiseks ei ole need sobilikud. "Ühiste võlakirjade idee juurde võib tagasi tulla siis, kui tekib poliitiline tahe muuta ELi aluslepinguid ning arendada majandus- ja rahaliit poliitiliseks fiskaalliiduks," märgib ELAK oma seisukohas.

Sõerd ütles ERR-ile, et tõenäoliselt kujundab ELAK uue seisukoha hiljemalt 15. juunil, mil komisjon arutab päevakorra kohaselt Eesti seisukohti ülemkogul.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: