Eesti on COVID-ravis ibuprofeeni eelistamisel äraootaval seisukohal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ravimid.
Ravimid. Autor/allikas: ERR

Kuigi Briti teadlased on avastanud ibuprofeenil koroonaviiruse raviks vajalikke omadusi, ei kiirusta ravimiamet Eesti seisukohti revideerima, oodates ära ka kliiniliste katsete tulemused. Eestis on ametlik soovitus eelistada esimesena paratsetamooli, kuid ibuprofeen on samuti lubatud.

Briti teadlased asuvad katsetama hüpoteesi, et maokaitsega ibuprofeeni tarvitamine võib koroonapatsientide ravi toetada. Senised laboratoorsed uuringud on kinnitanud Flarini-nimelise ibuprofeeni tõhusust COVID-19 ravis, edasi on plaan alustada kliiniliste katsetega.

Suurbritannias müüdav ibuprofeen Flarin on tavalisest ibuprofeenist erineva koostisega, sest see ei kahjusta patsiendi magu ning selle mõju koroonaravis hinnatakse tavalisest ibuprofeenist tõhusamaks.

Kui koroonapuhang märtsis alles algas, oli soovitus vältida põletikuvastaste ravimite nagu ibuprofeen kasutamist haiguse ravis, sest siis hoiatasid Prantsuse ametnikud, et põletikuvastased ravimid võivad viiruse mõju hullemaks teha. Ka Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) juhindus sellest.

Seetõttu soovitas ka Eesti ravimiamet märtsi keskel ajakirjanduses eelistada eelistada paratsetamooli, kuigi lisas, et ibuprofeen ei süvenda koroonaviiruse nähte ega raskenda haiguse kulgu.

18. märtsist seisab selline seisukoht ka ravimiameti kodulehel, kus amet teatab, et seni olevate andmete põhjal ei ole tõestatud, et ibuprofeeni kasutamine põhjustaks SARS-CoV2 viirusinfektsiooni ebasoodsat kulgu, ent esmavaliku ravim palaviku alandamiseks olgu paratsetamool.

Nendest soovitustest on lähtunud ka Eesti perearstid.

Perearstide seltsi juhatuse liige, perearst Karmen Joller kinnitas ERR-ile, et alul lähtusid ka perearstid WHO hoiatustest, ent kui tulid uued uuringud, mis eelnenu ümber lükkasid, siis uuendati ka ravijuhendeid.

"Meie ibuprofeeni vältinud ei ole," kinnitas ta.

Ka märtsi keskel koostatud ravijuhend koroonaviirusega laste käsitlemiseks räägib paralleelselt nii paratsetamooli kui ka ibuprofeeni manustamisest.

Eesti ootab teadusuuringute tulemusi

Sellise koostisega ibuprofeeni nagu on Flarin, Eesti turul ei ole, kuid ravimiameti hinnangul pole see erinevus ka oluline.

"Eestis ei ole ibuprofeeni seda spetsiifilist preparaati, aga ei ole tõenäoline, et see erineb teistest ibuprofeenidest oma põhitoime osas - kui see ravim mõjutab viirushaigust mingil kombel, teevad seda ka teised ibuprofeenid," leiab siiski ravimiameti meditsiininõunik Alar Irs.

Tema selgitusel on Flarini eripära seotud lootusega, et selle seedetrakti kõrvaltoimed on leebemad, kuid kindlat tõestust ta selle kohta ei ole näinud. Samas - kuna Eestis seda preparaati kasutusel pole, ei pruugi ka kõik admed selle kohta kättesaadavad olla.

Flarini kliinilised uuringud koroonaviiruse ravis on aga alles ees. Seetõttu Eesti ravimiamet oma soovitusi ümber tegema ei kiirusta.

"Briti teadlastel on ibuprofeeni toime kohta COVID-i puhul vastuoluline hüpotees, mida nad alles asuvad kliinilises uuringus kontrollima. Euroopa, sh Eesti ravisoovitused loomulikult praegu ei muutu, sest nende muutmiseks pole mingit alust. Ibuprofeen ja paratsetamool on ka muus osas erinevad ravimid. Eesti vaates on üldine hoiak, et jälgime, mis teadusmaailmas toimub ja kui mingil teemal koguneb piisavalt usaldusväärseid kliinilisi teadusandmeid, siis anname siinse praktika jaoks soovitusi," selgitas Irs.

Ravimiamet jätkab paratsetamooli soovitamist esmase valikuna.

"Esmavaliku ravim palaviku alandamiseks on paratsetamool. Patsiendid, kes paratsetamooli ei talu või ei saa seda kasutada vastunäidustuste tõttu või ei langeta paratsetamool piisaval määral palavikku, võivad vajadusel kasutada ibuprofeeni, arvestades sealjuures selle ravimi vastunäidustustega," soovitab ravimiamet oma kodulehel.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: