Reisibürood alustavad pakettreise väikese nakkuskordajaga riikidesse

Foto: ERR

Koroonapandeemia tõttu suuri kahjumeid kandvad reisibürood ootavad lennuliikluse taastumist. Reisikorraldajad alustavad pakettreise riikidesse, kus nakkuskordaja on väike. Kasvanud on siseturism.

Alates märtsi keskelt on reisibürood tegelenud põhiliselt reisiraha tagastamise või eestlaste välismaalt koju toomisega.

"Käive on katastroofiliselt langenud. Me vormistame praegu tagastusi palju rohkem kui tuleb uut müüki. Mõned bürood lähevad sulgemisele, inimesi koondatakse," selgitas Estraveli lennupiletite ja reisikindlustuse müügidirektor Mauri Saarend "Aktuaalsele kaamerale". Sama käib teiste reisibüroode kohta.

Ehkki riigid avavad oma piire, ei tähenda see automaatselt reisimise kasvu.

"Tegelikult võib-olla kõige suurem probleem on lennuühenduste puudus. /.../ Teoreetiliselt võib praegu minna isegi Türgisse näiteks, aga kõik Türgi lennujaamad on suletud, sinna lihtsalt ei saa minna," ütles Saarend.

"Kuulates lennufirmade ennustusi, plaane, võib öelda seda, et kolmandas kvartalis loodetakse taastada umbes 30 protsenti nendest lendudest, mis olid enne koroonaepideemia algust, ja neljandas kvartalis loodetakse lennata umbes 70 protsenti lendudest," rääkis Reisieksperdi juhatuse liige Sven Lõokene.

Riikidel on reisimise kohta erinevad nõuded. "Inimesed peaksid ilmtingimata enne reisiotsuste tegemist uurima ega antud riigis ei kohaldata karantiini või ei ole mingeid muid eritingimusi, näiteks seda, et neli päeva enne reisi on tehtud koroonatest ja selle kohta on negatiivne arsti kinnitus inglise keeles," selgitas Lõokene.

Nõudeid kehtestavad ka lennufirmad, mõõtes reisijate kehatemperatuuri, nõudes maskide kandmist või jättes lennukis vabaks pingirea keskmise istme. See tähendab Lõokese sõnul, et lennupilet on kallim.

Turismifirmad loodavad, et Euroopas muutub reisimine mugavamaks alates juulist.

Reisikorraldaja Tez Tour, kes pandeemia tõttu kõik reisid juuni lõpuni tühistas, jälgib nüüd pakettreise korraldades haigestumise näitajaid välisiikides.

"Kui me praegu vaatame statistikat, siis just Kreeka ja Bulgaaria on need maad, kus on haigestumise tase olnud Eestiga võrreldav, nii et need oleksid sobilikud meie turistidele," selgitas Tez Touri turundus- ja müügijuht Svetlana Vertjanova.

Nii Reisieksperdist kui ka Estravelist kinnitati "Aktuaalsele kaamerale", et pärast spaade avanemist elavnes nähtavalt siseturism. Reisimise sihtkohtadena eelistatakse praegu Eestit, siis Balti riike ja alles siis kaugemaid piirkondi.

Reinsalu: karantiini jäämine sõltub tulija kohusetundest

Karantiini jäämine Eestisse saabudes sõltub tulija kohusetundest, ütles "Aktuaalsele kaamerale" välisminister Urmas Reinsalu.

Välisministeeriumi kodulehe andmetel peab karantiini jääma inimene, kes tuleb Eestisse kõrge nakatunute suhtarvuga riigist. Reisibürood on segaduses, kuidas teavitada neid, kes saabuvad siia ümberistumisega läbi riikide, kus nakkuskordaja on madal.

"Kui ta on olnud viimase 14 päeva jooksul selles riigis, ta peab jääma tegelikult ise karantiini. Kui see tuleb ilmsiks ja inimene karantiinikohustust ei ole täitnud, siis kahtlemata see on sanktsioneeritav, see on karistatav," rääkis Reinsalu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: