Majandusühistu plaanib lammutada unikaalse arhitektuuriga Sadala kaupluse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Jõgeva majandusühistu soovib juuni teises pooles lammutada unikaalse arhitektuuriga Sadala kaupluse ja asemele ehitada energiatõhusa uue hoone. Praegust, 1980. aastate lõpul valminud poehoonet ei võetud muinsuskaitse alla ja see seisab suurel määral kasutuseta.

Sadala kauplus-söökla ehitati 1987. aastal kohaliku kolhoosi jaoks. Söökla aga kaua ei jõudnud töötada ning seega seisab suur osa puuküttega majast 1990. aastatest kasutuseta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Praegu on hoonet kulukas ülal hoida ning Jõgeva majandusühistul on plaan halvas seisukorras hoone lammutada ja ehitada asemele uus, väiksema üldpinnaga, kuid suurema kaubasaaliga pood. Originaalmajast jääb alles vaid väike osa.

"Pool hoonet on seisnud ilma mingigi otstarbeta ja kuna tehniline seisukord on praegu halvenenud, siis ei ole mõtet seda suurt pinda renoveerida, odavam on võtta vana maha ja teha uus hoone asemele. Selle kuu teises pooles hakkab protsess pihta ja ma arvan, et oma jõuluostud saavad inimesed siin juba uues poes ära tehtud," rääkis majandusühistu juht Toomas Vahur.

Veebruaris tegi kohalik muinsuskaitsenõunik Ville Tamm ettepaneku, et Sadala sümbolhoone võetaks kaitse alla. Muinsuskaitseameti hinnagul aga kauplusehoone kaitse alla võtmise kriteeriume ei täitnud.

Tamme sõnul on tegu ainulaadse hoonega, mis on Sadala asula nägu ja kuulub Jõgevamaa kultuuripärandisse.

"Kunagi 1980. aastatel ta tehti tüüpprojektide ajastul, saadi selline unikaalne projekt ja nüüd europrojektide ajal tulevad jälle europrojektid ja siis võib-olla see Sadala asula muutub ka mingiks tavaliseks euroasulaks, ta ei ole enam päris Sadala siis enam," rääkis Tamm.

Jõgeva valla jaoks on kõige olulisem, et esmatasandi poeteenus Sadalas säiliks ja kuna hoonet kaitse alla ei võetud, pooldati majandusühistu ideed pood lammutada.

"Kõik ei saa Jõgevalt keskusest oma teenuseid kätte, me peame arvestama sellega, et meil peavad inimestele säilima kohapeal võimalused normaalselt elada. On otsitud erinevaid variante, kuidas seda kasutusele võtta, aga kahjuks ei ole läinud tööle ehk see tähendab seda, et järelikult selle maja aeg on ikkagi läbi," rääkis Jõgeva valla arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Triin Pärsim.

Ehituse ajaks kolib pood asenduspinnale, mis asub mõnisada meetrit eemal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: