Kohus lükkas Kajar Lemberi asja sisulise arutamise edasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Algas Kajar Lemberi süüasja arutamine.
Algas Kajar Lemberi süüasja arutamine. Autor/allikas: Madis Hindre / ERR

Reedel pidi algama keeruline soodustuskelmuse kohtuprotsess, kuhu on kaasatud Tartu endine abilinnapea Kajar Lember ning kaheksa ettevõtet. Paraku ei jõudnud juba kaks korda edasi lükatud kohtuistung sisulise aruteluni.

Pärast tavapäraseid protseduure, asjaosaliste tutvustamist ja kaitsjate avalduste ärakuulamist oli oodata süüdistuskõnet, milles eriasjade prokurör Margus Gross pidi 2014. aastal alanud kriminaalasja kokku võtma. Niisama olulised olnuks kaitsjate kõned. Kui endine abilinnapea Kajar Lember on enda nägemust selgitanud nii põhjalikul veebilehel kui 180 leheküljelises raamatus, siis suurem osa kohtualuseid on meediast pigem hoidunud.

Poolteist tundi pärast kohtuistungi algust, kui käisid veel tehnilised protseduurid, tõusis püsti advokaat Heiki Kuningas ja teatas, et tal pole ette näidata tarvilikke volitusi.

Kuninga oli kohus määranud vihmaussikasvatajate Ülle Lippuse ja Veiko Adalbergi asenduskaitsjaks pärast kaht maikuus luhtunud kohtuistungit. Nimelt jäi Lippuse ja Adalbergi palgatud advokaat Katrin Paulus enne mõlemat istungit haigeks ja istungid tuli edasi lükata.

Reedeks pidi kõik korras olema. Heiki Kuningas oli end süüdistusega kurssi viinud valmistus pikaks kohtulahinguks. Paraku teatasid Lippus ja Adalberg kohtule, et nad on endale nüüd uue advokaadi leidnud ja Katrin Paulus neid enam ei esinda.

Uus advokaat Mihkel Gaver teatas, et juunikuuks kokku lepitud istungite ajad ei sobi tema kalendrisse. Pealegi vajab ta aega, et mahukas süüdistus läbi lugeda.

Pärast Heiki Kuninga sõnavõttu tõusid ühekaupa püsti kõigi kohtualuste kaitsjad ja kinnitasid, et niisuguses olukorras pole kohtupidamine võimalik.

Prokurör Margus Gross püüdis siiski lahendust leida.

"Ma arvan, et kui uus kaitsja pole võimeline pika aja jooksul osalema, siis sobiks ka tänane asenduskaitsja. Muidu lükkuks kogu asi pikaks ajaks edasi," ütles Gross. "Me peame välistama selle, et suured asjad venivad, sest kaitsjatele ei sobi."

Kuningas prokuröriga ei nõustunud. "Mihkel Gaver pole mind volitanud asenduskaitsjana osalema," märkis Kuningas. "Isegi, kui kohus teeb määruse, et mind määrata asenduskaitsjaks, siis mina seda kohta vastu võtta ei saa. Kui ma võtan selle vastu, siis ma rikun väga jämedalt advokatuuri eetikakoodeksit."

Kuningas lisas, et Ülle Lippus ja Veiko Adalberg on eraldi öeldnud, et nad teda endale kaitsjaks ei soovi.

Paralleelselt koorus lahti ka teine probleem, kuhu oli segatud rahapesus süüdistatav vandeadvokaat Robert Sarv. Kui Sarv on kohtu all eraisikuna, siis temale kuuluv ettevõte Bonsai Kinnisvara puutub kohtuasja kostjana. See tähendab, et kannatanu, ehk PRIA soovib ettevõttest kätte saada sinna väidetavalt peidetud vara.

Sarve advokaat aga märkis, et Bonsai Kinnisvara ei esinda istungil keegi.

Prokurör Gross küll kinnitas, et ettevõttega püüti ühendust saada, kuid see polnud lihtne. Nimelt pole ettevõtte juhatuses kedagi ja sestap polnud prokuratuuril ka kedagi istungile kutsuda. Sarv tõdes ka ise, et ei soovinud ühel hetkel enam oma firmat juhtida ning taandas ennast. Ühtlasi tunnistas ta, et ettevõttel pole uue juhatuse liikme palkamiseks raha.

Gross pakkus, et ehk saaks Sarv ise oma ettevõtet esindada, kuid seda ei pidanud Sarv võimalikuks. Niisiis tuli kohtul lahendada küsimus, kas kostjat peab keegi kohtus esindama ja kui peab, siis kust see esindaja leida.

Nende kahe küsimuse lahendamiseks võeti kahetunnine vaheaeg ja kohus jäi hakkas asja arutama. Kui kohtunik saali tagasi tuli, teatas ta kõigepealt, et Robert Sarve ja Bonsai Kinnisvara asjus ta advokaatidega ei nõustu. Kohtuniku hinnangul piisas täiesti sellest, et kohtuistungist anti teada Bonsai Kinnisvara osanikule, ehk Robert Sarvele. Lõpuks on Sarve asi ettevõttele juhatuse liige leida.

Ülle Lippuse ja Veiko Adalbergi asjus nõustus kohus pigem kaitsjatega. Kohtunik Raina Pärn tõdes, et kui uus kaitsja Mihkel Gaver ei saa istungile ilmuda, peab tal vähemalt nii palju aega olema, et endale asenduskaitsja volitada.

"Kohus leiab, et täna ei ole võimalik asja arutamist jätkata aga järgmiseks istungiks jääb 12. juuni," sõnas Pärn.

Läinud sügisel paika pandud ajakava järgi peaks kohtusaaga viimane istung toimuma järgmise aasta oktoobris. Millal saaga päriselt lahenduse, võimalik, et ka riigikohtu lahendini jõuab, ei oska täna keegi aimata.

Suurem osa Kajar Lemberile esitatud süüdistusest puudutavad soodustuskelmuse paragrahve. Prokuratuuri hinnangul on Lemberiga seotud ettevõtted petnud põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt (PRIA) välja 1,8 miljonit eurot toetusi.

Süüdistuses seisab muu hulgas, et süüdistatavad taotlesid aastatel 2006– 2015 pettuse teel ettevõtluse arendamise sihtasutuselt ja RRIA-lt toetusi, et soodustada mitme inimese ja äriühingu majandustegevust või saada võimalus toetust eesmärgipäratult kasutada.

Kajar Lember on kuritegusid kategooriliselt eitanud.

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: