Demineerijad leidsid kahe nädalaga Männiku karjäärist üle 300 lõhkekeha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Päästeameti pommirühmad lõpetasid reedel plaanivälised demineerimistööd Tallinna külje all asuvas Männiku karjääris. Kahe nädala jooksul leiti läbi sõelutud liivast üle 300 lõhkeha, mis tehti kahjutuks.

Tallinna külje all Männiku karjääris on kaevetööd jõudnud alale, kus nõukogude aja alguses hävitati Teisest maailmasõjast järele jäänud lahingumoona. Toona tehti seda tööd nii lohakalt, et tänavu tuli karjääris töötajate turvalisuse tagamiseks kutsuda erakorraliselt appi päästeameti demineerijad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siit tuleb välja erinevaid lõhkekehi, mis on nõukogude ajast, pärast sõda, kui nõukogude väed hävitasid siin suures koguses lõhkekehi. Eks nad tegid siis suhteliselt lohakat tööd, et see, mis hävituse käigus hävines, mis laiali lendas, sinna pinnasesse ka jäi," selgitas Põhja-Eesti pommigrupi peademineerija Vladimir Zabellevitš.

"Suure tõenäosusega nad üritasid selle vana moona ära hävitada, panid suured kogused hunnikutesse ja laengud peale. See, mis jäi alles, jäi alles ja nüüd me nopime neid siit," lisas ta.

Demineerija sõnul on kõik lõhkekehad ohtlikud, aga eriti ohtlikud on need, mis on juba relvast välja lastud või jäänud hävitamise ajal lõhkemata.

"Siin on väga suur kompott erineva päritoluga lõhkekehadest. On Vene, Saksa, Prantsuse - kõik selline segu. Kõik, mille Nõukogude Liit omal ajal sõjast kuskilt kätte sai, need siin laiali on," ütles Zabellevitš.

Kahe nädala jooksul sõeluti läbi üle 11 000 tonni kooritud liiva ja leiti 337 lõhkekeha. Oli päevi, kui liivast tuli välja 50 leidu ning olukordi, kus turvalisuse tõttu tuli töö ümberkorraldada.

"Need on ohuks meie töötajatele, meie klientidele ja ka siia juhuslikult sattunud inimestele, sest siia kaevanduspiirkonda sattudes tundub kõik väga tore, ahvatlev, aga siin on tõesti teatud ohud ja paluksime kõigil seda järgida," ütles karjääri omaniku AS Silikaat tegevjuht Aare Koll.

Kolli sõnul ei adu paljud Männiku karjääri avastama tulijad, et liiv hakkab kergesti varisema ning liivavaringu alla jäämine võib lõppeda traagiliselt.

Päästeamet paneb inimestele südamele, et lõhkekeha leidmisel ei tohi seda puudutada, vaid leiust tuleb teavitada hädaabinumbril 112 ning anda teada täpne asukoht ning leiu kohta nii palju infot kui võimalik. Leiu märgistamiseks on erinevaid viise. Üks võimalus on seda teha nutitelefoni abil - tänapäeva nutitelefonid võimaldavad võtta GPS-koordinaate, nii saab teha distantsilt pildi ja selle edastada häirekeskusele. Lõhkekehale tulevad esimesel võimalusel järele demineerijad, toimetavad selle ohutusse kohta ja teevad kahjutuks.

 Olenemata eriolukorrast on neli Eesti pommigruppi on valves 24/7 ning reageerivad igale sündmusele koheselt. 2019. aastal said Päästeameti demineerijad 1561 väljakutset, mille käigus leiti ja tehti kahjutuks 3406 lõhkekeha.

Aastatel 2015-2017 tehti Männikul igal aastal ühe nädala jooksul intensiivseid otsinguid ning kokku leiti nende kolme nädala jooksul 3988 lõhkekeha.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: