Töötukassa suurendab täiskasvanute tasemeõppe toetust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kutsekool.
Kutsekool. Autor/allikas: ERR

Alates augustist suureneb töötukassa tasemeõppetoetust, mida makstakse täiskasvanud inimestele, kel ei ole eriala või kelle oskused on vananenud ning kes asuvad õppima erialasid ja ameteid, mille spetsialiste tööturu napib.

Töötukassa on pakkunud tasemeõppe toetust alates 2017. aastast. Ligi kolme aastaga on sel viisil kutse- või kõrgkoolides ümberõppimas või esimest eriala omandamas käinud veidi üle 2000 täiskasvanud inimese, ütles töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja Karin Andre.

"Võimalused on suunatud eelkõige nendele inimestele, kes on sukeldunud töömaailma ja see õppimise mõte on jäänud tahaplaanile. Nendel, kellel on põhikoolist või keskkoolist möödas juba viis aastat, et tegelikult andmed näitavad, et need inimesed, kellel on nii öelda tasemeõpe läbitud, et neil on põhjalikud teadmised ja selline enesekindlus tööturul. Tulevikus annab see väga palju juurde," rääkis Andre.

Andre ütles, et augustis minnakse süsteemiga edasi nii, et need õppurid, kes paralleelselt õpingutega käivad tööl, hakkavad saama suuremat stipendiumi, mis on senise 130 euro asemel 180 eurot kuus. Sissetulekuta õppija stipendiumiks saab 270 eurot kuus. Toetust makstakse iga kuu kuni tasemeõppe lõpuni. Andre sõnul on stipendiumite suurendamise taga tunne, et just praegu on selleks õige aeg.

"Kui me vaatame eelkõige seda situatsiooni, kus me täna oleme, kus inimestel võiks olla varuplaan, kuhu pikas perspektiivis enda sihte seada, siis on hea, kui inimesed juba sel suvel otsustavad tasemeõppesse minna."

Tasemeõppe toetuse saamiseks tuleb enne õpingute alustamist pöörduda töötukassasse, et arutada, mida ja kus õppida. Andre lisas, et augustist suureneb ka erialade valik, mida nii kõrg- kui kutsekoolidesse programmi raames õppima minna saab.

Tartu kutsehariduskeskuse turundusjuht Kaire Mets ütles, et tööta ja õpi kontseptsioon lähtub põhimõttest suunata täiskasvanuid õppima erialasid, mille spetsialistidest tööturul puudus on.

"Ja pole saladus, et puudu on tehniliste erialade inimesi, puudu on ka IT- valdkonda, nii et tegelikult need erialad on ka meil siin nimekirjas täiesti olemas. Uued erialad on kasutajatoe tehnik, võrgutehnik, samamoodi sisetööde elektrik, mehhatroonik, metallipingi CNC opraaator. Kõik niisugused erialad on esindatud ja neid saab ka kutsehariduskeskuses õppida."

Mets lisas, et kutsehariduskeskuse kogemusest lähtuvalt on täiskasvanutel huvi ja motivatsiooni võimalusel uusi oskusi omandama või siis ümber õppima tulla.

"See toetus motiveerib, sest tasemeõpe tähendab vahest seda, et inimesed peavad oma tööd ümber korraldama, võib-olla lausa loobuma sellest," rääkis Mets.

"See toetus mõjutab nii töötavaid inimesi kui ka siis neid, kes on tööotsijad, et sihtgrupp on üsna lai ja tegelikult need inimesed, kui nad tahavad sada protsenti pühenduda ennast õpingutele, siis see lisastipendium või rahaline tugi riigi poolt on hästi oluline."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: