FSB kahtlustab eakat Vene teadlast Hiinale salainfo edastamises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

FSB väitel edastas kahtlusalune teadlane Hiinale andmeid Vene allveelaevadest.
FSB väitel edastas kahtlusalune teadlane Hiinale andmeid Vene allveelaevadest. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Roustem Adagamov

Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) kahtlustab 78-aastast Arktika-uurijat salajase info müümises Hiinale, mistõttu teda ähvardab 20-aastane vanglakaristus.

FSB usub, et Valeri Mitko edastas Hiinale salajasi andmeid Vene allveelaevade kohta, kirjutab veebiväljaanne Meduza.io. Mitko ise kinnitab, et ta lihtsalt andis ühes Hiina ülikoolis loenguid.

Uurimise andmete kohaselt olevat Mitko nõustunud omakasu huvidest lähtudes koguma Hiina eriteenistustele infot sõjalist info. Väidetavalt olevat Hiina agendid tahtnud Mitkolt teavet allveelaevade avastamise meetodite kohta, millega kunagine mereväeohvitser olevat ka nõustunud.

Raadioelektroonika sõjainseneri haridusega Mitko, kes on ka Vene loodusteaduste akadeemia liige, on oma töödes puudutanud Arktika geopoliitika probleeme, hüdrofüüsika ja ookeanide monitooringu rakenduslikke aspekte, kirjutab Meduza. Ta on andnud loenguid Venema sõjalaevastiku akadeemias ja Peterburi elektrotehnika ja hüdrometeoroloogia ülikoolis. Ta on ka Venemaa föderatsiooninõukogu (parlamendi ülemkoja toim.) Põhjala teemadega tegeleva ühiskondliku nõukogu liige ja juhatab ühiskondlikku Arktika teaduste akadeemiat.

Mitko on oma töödes rõhutanud, et Venemaa peaks Arktikale rohkem tähelepanu pöörama, et mitte lääneriikidest maha jääda. Ta leiab, et piirkonnal on tohutu potentsiaal ning sellest osa saamiseks peaks Venemaa koostama Arktika doktriini. Mitko on samas kritiseerinud maavarasid ammutavaid ettevõtteid - nii Vene kui välismaiseid - mis tema sõnul ei pööra piisavat tähelepanu keskkonnakaitsele.

Meduzaga rääkinud Mitko abikaasa sõnul ei ole tema mees kunagi võimudega vastuollu sattunud ning on pigem võimudele lähedane.

Mitko advokaadi Ivan Pavlovi sõnul paigutub tema kaitsealuse süüasi samasse mustrisse teiste Vene teadlaste omaga, kes on välisriikidega suhelnud.

Venemaa haridus- ja teadusministeerium saatis 2019. aastal välja suunised, kuidas välisriikide kolleegidega suhelda. Nende kohaselt peab kohtumisel osalema alati korraga kaks Vene teadlast, töövälisel ajal toimuvad kontaktid peavad alati toimuma juhtkonna loal ning pärast kohtumist tuleb esitada ülevaade räägitust ja teadlaste passi koopiad. Vene teadlased on selliseid korraldusi kritiseerinud, võrreldes neid nõukogude-aegsete piirangutega, mistõttu uus minister Valeri Falkov tühistas sellise korralduse 2020. aasta alguses.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: