ERR Lätis: viiruseaeg mõjutas ka Balti riikide ühisõppuseid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ardi Hallismaa

Koroonaaeg on mõjutanud ka Balti riikide ühiste kaitseõppuste korraldamist, kuid tasapisi need taastuvad, kinnitasid kaitseministrid Lätis Aluksnes kohtudes. Samas on erakorraline olukord näidanud riikide suuremat koostöövajadust, sest julgeolekuohud pole kuhugi kadunud.

Kevadtormil pidid osalema ka Läti ja Leedu sõdurid, kuid koroonaviiruse tõttu ei saanud nad tulla. Euroopa Liidu ja NATO kaitseministrite kohtumised lähipäevil toimuvad telesilla vahendusel. Siiski said Balti riikide kaitseministrid esmaspäeval Aluksnes silmast silma kokku, et täpsustada koostööd, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Põhimõtteliselt arutasime, et püüame nüüd taastada õppuste tsükli võimalikult täies mahus, aga eks see sõltub ka haiguse levikust. Ja loomulikult on Eestile ülioluline see, et Eesti sõdurid saavad käia siin, Läti paljudel polügoonidel. Lätis on suured polügoonid, milliseid Eestis pole. See on unikaalne ressurss, mida meie tahame aktiivselt kasutada," rääkis kaitseminister Jüri Luik.

Õppusi ei toimu tema hinnangul enne sügist.

Märk sellest, et turvariskid pole kuhugi kadunud, on Aluksne sõjakooli juures eriti hästi tunda, sest pahaaimamatu koostööprojekti käigus võinuks kooli kõrval olevale järvele sattuda kaamerad, mille oleks paigaldanud Vene võimude kontrolli all olev firma, kes oleks lisaks järve seisundile jälginud ka olukorda kohalikus sõjakoolis.

Läti julgeolekuasutused said olukorrast teada ja kaameraid järvele ei paigaldatud.

"Loomulikult on kõik korras. Nii palju, kui mina tean, korraldas omavalitsus hanke ja tekkis kahtlus, et võitis firma, kes on seotud Venemaaga. Kuid see polnud kaitsevaldkonnas, vaid omavalitsuses. Olen aru saanud, et see küsimus on lahendatud," sõnas Läti kaitseminister Artis Pabriks.

Läti kaitseministrit teeb murelikuks Euroopa soov avada piirid ka kolmandatele riikidele. Kuid Venemaal ja Valgevenes on haigestumus jätkuvalt suur ja nii tuleks lätlaste arvates idasuunalisi liikumispiiranguid veel põhjalikult kaaluda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: