Aab: hoonete rekonstrueerimise toetamine riigi poolt vajab analüüsi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jaak Aab. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Praegu puudub analüüs, milliste hoonete puhul peaks riik toetama nende renoveerimist ning millisel juhul on riigi toetus majanduslikult mõistlik, märkis riigihalduse minister Jaak Aab (Keskerakond).

Majandusministeerium on praegu koostamas hoonete rekonstrueerimise pikaajalist strateegiat. Aabi hinnangul puudub aga piisav analüüs, kui palju peaks riik üldse renoveerimist toetama ning mis on selle majanduslikud ja keskkonnaalased mõjud.

"Selleks, et kavandada riiklike meetmete suurust ja otstarbekust, tuleks esmaslt analüüsida, milline oleks erasektori rekonstrueerimistegevuse areng Eestis juhul, kui riigi toetusmeetmed sootuks puuduksid," kirjutas Aab majandusminister Taavi Aasale (Keskerakond).

Aabi hinnangul saaks analüüsi valmides kaaluda, kas ja kui palju riik üldse hoonete rekonstrueerimist toetama peaks ning hinnata toetamise majanduslikku mõju ja otstarbekust. Näiteks saaks hinnata, kas eesmärgiks pandud energiatõhususe sääst katab üldse renoveerimiskulu ning kui suur on saavutatud CO2 heite vähendamise kulu riigile.

"Näiteks väiksemate pindade korral ei pruugi rekonstrueerimine olla majanduslikult tasuv rahaliselt ja/või ei pruugi olla selle teostamise CO2 kulu võrreldav säästetava CO2 kogusega. Rekonstrueerimise CO2 kulukus vajab mõjuanalüüsi," märkis Aab.

Aabi sõnul jääb praegu strateegiat lugedes mulje, et kogu Eesti elamute ja hoonete rekonstrueerimine on riigi ülesanne, kuigi 97 protsenti elamutest ja 70 protsenti mitteeluhoonetest on eraomanduses.

"Seega on ka rekonstrueerimistegevus valdavalt siiski erasektori ülesanne. Ka Eesti finantssektoris ei ole olulisi turutõrkeid kinnisvara rekonstrueerimise finantseerimisel laenukapitali abil," märkis Aab, kelle hinnangul peaks riik investeerima ainult sinna, kus erasektor ise toime ei tule.

Strateegias esitatud hinnangusse, et riigi ülesanne on suurendada üksikelamute rekonstrueerimise mahtu ligikaudu 13 korda, tuleks Aabi sõnul suhtuda ettevaatlikult.

Aabi sõnul peaksid turumajanduslike projektide rahalisele toetamisele eelistama pigem juhendmaterjalide jagamist ja digitaalseid tööriistu ning käendust. Otsetoetused peaksid olema meetmete järjekorras viimased.

Aabi hinnangul peaks ka täpsemalt hindama, kui palju täiendavaid maksutulusid loob riiklik meede.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: