Süüria presidendi onu mõisteti Prantsusmaal rahapesu pärast vangi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rifaat al-Assad 2011. aastal.
Rifaat al-Assad 2011. aastal. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/Michel Euler

Süüria presidendi Bashar al-Assadi onu Rifaat al-Assad mõisteti Prantsusmaal rahapesu pärast neljaks aastaks vangi.

Assad mõisteti vangi Süüria riigi rahade omastamises selleks, et osta Prantsusmaal 90 miljoni euro eest maju ja ärihooneid, vahendas BBC.

82-aastase endise asepresidendi sõnul ei ole ta teinud midagi valesti ning kaitsjate sõnul kavatseb ta kohtuotsuse edasi kaevata.

Kohus otsustas, et Assadi varad Pariisis ja Londonis arestitakse. Tema Londonis asuv kinnisvara on väidetavalt väärt 29 miljonit eurot.

Rifaat al-Assad on olnud Prantsusmaal uurimise all alates 2014. aastast, kui mittetulundusühing Sherpa, mis kaitseb väidetavate majanduskuritegude ohvreid, esitas kaebuse, öeldes, et al-Assadi kinnisvaraimpeeriumi väärtus ületab mäekõrguselt tema ametliku sissetuleku.

Viis aastat hiljem otsustasid Prantsuse võimud, et mees peaks astuma kohtu ette kuritegude eest, mille ta 1984. kuni 2016. aastani väidetavalt toime pani. Muu hulgas süüdistati teda organiseeritud rahapesus, maksupettuses suures ulatuses ning Süüria riigi rahade omastamises.

Assad ise Pariisis kohtus ei viibinud.

Rifaat al-Assad oli kunagi Süürias presidendi järel mõjuvõimsaim inimene. Ta oli oma venna Hafezi valitsemise ajal Süüria sõjaväejuht. Hafez al-Assad oli Süüria liider 1971. kuni 2000. aastani.

Osad süürlased nimetavad Rifaati "Hama lihunikuks" tema väidetava osaluse eest valitsusvastase ülestõusu vägivaldses mahasurumises 1982. aastal. Ta on ise aga eitanud seost veresaunaga. Hinnanguliselt suri rahutuste mahasurumise tõttu 10 kuni 20 000 inimest.

Alates 1984. aastast, mil ta juhtis riigipöördekatset oma venna vastu, on Rifaat peamiselt elanud Prantsusmaal ja Hispaanias eksiilis.

Pärast Hafez al-Assadi surma 2000. aastal kuulutas Rifaat end oma venna õigusjärgseks mantlipärijaks, kuid presidendiks sai hoopis Bashar al-Assad.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: