Kolm Pärnumaa kaitseala arvatakse riikliku kaitse alt välja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mets.
Mets. Autor/allikas: ERR

Valitsus otsustas neljapäeval arvata riikliku kaitse alt välja Pärnumaal asuvad kaitsealad Marjalaid, Tõstamaa liigikaitseala ja Rannametsa jõe lammimets, kuna aladel ei ole kaitseala vajavaid loodusväärtuseid.

Marjalaid, Tõstamaa liigikaitseala ja Rannametsa jõe lammimets võeti kaitse alla enne Eesti taasiseseisvumist ja nende eeskirju ei ole uuendatud. Ekspertiiside tulemusel leiti, et nende alade riiklik kaitse ei ole vajalik ja alternatiivina on olemas muid inimeste õigusi ja vabadusi vähempiiravamaid ja samas ka tõhusamaid meetmeid. Seal esinevate väärtuste kaitse on edaspidi tagatud  vääriselupaikadena.

Veidi rohkem kui kahe hektari suurune Marjalaid asub Lääneranna vallas Nehatu külas ja on moodustatud 1958. aastal. Keskkonnaregistri kohaselt Marjalaiul kaitsealuseid liike leitud ei ole ja samuti pole seal inventeeritud Natura elupaigatüüpe. Küll aga on alal inventeeritud 1,82 hektari suurune vääriselupaik (VEP), kui märgalade metsad ning männikud ja männi-segametsad.

Kuna Marjalaid ja sellel asuv vääriselupaik asuvad riigimaal, on metsakoosluse säilimine vääriselupiagana tagatud ning täiendavalt pole seda vaja riiklikult kaitsta. Seetõttu on põhjendatud Marjalaiu kaitsealana kaitse alt välja arvamine.

24,7 hektari suurune Tõstamaa liigikaitseala asub Pärnu linnas Ermistu ja Pärakülas ning on kaitse alla võetud 1958. aastal merikotka kaitseks. Kaitsealal tehti 2017. aasta mais täiendavaid välitöid, et leida merikotka võimalik pesapaik ja Keskkonnaregistri andmetel seal leiduva kolmanda kaitsekategooria seeneliigi taiga‑peenpooriku võimalik kasvukoht. Kumbagi liiki alal ei tuvastatud. Ei ole teada, et lind seal oleks ka viimastel aastakümnetel pesitsenud.

Rannametsa jõe lammimets asub Saarde vallas Laiksaare külas ja on kaitse alla võetud 1991. aastal. Kaitseala on 0,38 hektari suurune, 0,36 hektarit on eraomandis ning ülejäänu jääb riigimaale. Kaitsealast moodustab metsamaa umbes 0,03 hektarit, ülejäänud ala on lage rohumaa. Keskkonnaregistri kohaselt jäävad piirkonda kahe kaitstud puuliigi - künnapuu ja hariliku kikkapuu kasvukohad. Sarnaselt Marjalaiul ja Tõstamaa liigikaitsealal paiknevale VEP-ile tagab ka Rannametsa jõe lammimetsale ulatuv vääriselupaik väärtuslike koosluste ja seal esinevate liikide  kaitse.

Marjalaiu, Tõstamaa liigikaitseala ja Rannametsa jõe lammimetsa kaitse alt välja arvamisega kaovad aladelt piiranguvööndi kaitsekorraga seotud piirangud ja edaspidi võib neid alasid kasutada ja majandada üldises korras. Kaitse alt arvatakse välja 8,16 hektarit eramaid ja 18,96 hektarit riigiomandis olevaid maid, seega kaasneb Häädemeeste, Lääneranna ja Saarde vallale ning Pärnu linnale mõningane maamaksu laekumise suurenemine.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: