Intressiarvestuse taastumine parandas tööjõumaksude tasumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Ettevõtted tasusid maikuu eest õigeaegselt 98 protsenti deklareeritud tööjõumaksudest, mis on kriisiaega arvestades hea tulemus. Samas toetas makseid töötukassa palgatoetus ja maksuvõlalt intressi arvestamise taastamine. Analüütikute hinnangul on praegune olukord ebaülevaatlik ja majanduse tegelik seis võib selguda sügiselt.

Kui märtsis jäid ettevõtted maksu- ja tolliametile (MTA) võlgu 32 ja aprilli eest 30 miljonit eurot, siis mais oli võlg kokku vaid 9,4 miljonit.

"Tasumised olid head, 98 protsenti deklareeritust tasuti ja eks peamine põhjus on see, et eriolukorra lõpuga hakati ka maksuvõlalt uuesti intressi arvestama. Enne seda ei tehtud ja nüüd jälle arvestatakse ja see tõi kaasa selle hea tasumise," ütles MTA analüütik Imbi Kaunismaa.

Seni on töökohti ja palga väljamakseid hoidnud paljuski töötukassa toetused. Nende kadumine võib viia kaasa ka töökohad ja kärpida palku. Juba mais deklareeriti aprilliga võrreldes 27 000 töökohta vähem.

"Kui varasematel kuudel ka juba töökohad vähenesid, siis nüüd on see vähenemine jõudnud ka paljudesse sektoritesse. Kui varasematel kuudel oli see peamiselt majutuses ja toitlustuses ja kunst-vaba aeg sektoris, mis esmalt eriolukorraga pihta said, siis nüüd on näha, et see liigub ka teistesse sektoritesse võrreldes aprillikuu deklaratsiooniga," märkis Kaunismaa.

"Põnevam aeg, ma arvan, ootab sügisel, kui meil saab see töötasuhüvitis ükskord otsa. Kohe inimesi koondama ei tohi hakata ja täna mulle ka tundub, et ettevõtete poole pealt tahetakse suvi üle elada, puhkuste periood, eks sügisel siis vaatame, mis saama hakkab," ütles SEB analüütik Mihkel Nestor.

Nestori sõnul on praegu olukord veel äärmiselt segane.

"Selliseid ettevõtteid, kellel olukord juba väga kriitiline, et nad peavad tõesti täna selle otsuse tegema, et me nüüd koondame inimesed, restruktureerime end kuidagi täielikult, neid ei ole liialt palju, aga ei olda kindlad, mis sügisel tuleb."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: