Põllumehed tuletavad valitsusele oma akuutset tööjõuvajadust meelde ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Eesti põllumeeste esindusorganisatsioonid tuletavad valitsusele meelde, et lähipäevil on vaja marjapõldudele appi 500 inimest, et valmivad maasikad hukka ei läheks. Kogu täiendava tööjõu vajadus sektoris on aga 900 inimest.

Töötukassa andmetel otsivad põllumajandustootjad praegu 937 töötajat, nendest 472 marjakorjajat. Nädalaga on vabade töökohtade arv suurenenud pea 250 võrra.

Kõige suurem on marjakorjajate põud Lõuna-Eestis – Põlva-, Valga- ja Tartumaal. Ainuüksi Põlvamaale vajatakse kohe vähemalt 250 maasikakorjajat.

Viimastel päevadel on Eesti põllumajandusjuhtideni jõudnud üha uusi teateid, et Eesti piirilt saadetakse tagasi Ukraina kodanikke, kellel on kehtiv viisa, lühiajalise töötamise registreering ja biomeetriline pass.

"Oleme juba kolm kuud päevast päeva korrutanud nagu katkine grammofon, et põllumajandussektori akuutse tööjõuprobleemi suudab lahendada vaid piiride avamine välistööjõule. Valitsus on andnud vaid tühje lubadusi või pakkunud üksikuid meetmeid, mis praktikas ei tööta," ütles põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus. "Kus on Eesti inimesed, keda te meile appi lubasite? Me ootame neid. Me vajame lähipäevadel vähemalt 500 inimest marjapõldudele. Kui neid ei leia, jäävad maasikad põllule."

Maasikakasvatajate liidu juht Elke Lillemets ütleb, et valitsuse pakutud rahaline abi pikaajaliste töötute värbamiseks pole sektorile leevendust toonud.

"Me pole küsinud ühtegi senti raha, kuigi valitsus on meelepetteks pakkunud võimalusi, mis ei aita. Valitsuse pakutud 600 000 eurot pikaajaliste töötute värbamiseks ei ole olukorda üldse leevendanud," sõnas Lillemets. "Kohtumisel peaministriga väljendasime selgelt, et enamik kohalikke pole nõus põllule tulema, sellest lähtuvalt on pakkumine arusaamatu. Eestimaalased puhkavad enamasti suvel ja seda ei saa neile pahaks panna. Vajame inimesi, kes soovivad tegelikult ka tööle tulla. Peaminister Jüri Ratas, te ütlesite Äripäeva raadios, et piirid tuleb avada nii pea kui võimalik. Miks te ei ava ja saadate inimesi piirilt tagasi?"

Lillemetsa sõnul on osa tootjaid juba mitu hektarit maasikapõlde üles kündnud, sest korjajaid ei ole, kuigi välistööjõudu saaks riiki tuua turvaliselt.

"Tervisekontrollid teostatakse piiril, transpordi korraldame ise, oleme omalt poolt nõus igati pingutama. Miks teie ei ole?" küsib Lillemets peaministrilt.

Talle sekundeerib ka aiandusliidu tegevjuht Raimond Strastin: "Kabinettides oleme rääkinud märtsist alates, avalikult oleme arutanud viimase kuu, kuid teie jaoks on kõik ükskõik, teid ei huvita. Lahendus on üks: andke meile kohe 500 tublit kohalikku töötajat või avage hiljemalt 1. juulil piir. Kui te seda ei suuda, ei ole saamatud mitte maasikakasvatajad, kes on hiilgava saagi kasvatanud, vaid valitsus, kes ei lase seda ära koristada."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: