Suurbritannias jätkuvad rassismivastased meeleavaldused ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Black Lives Matter meeleavaldus Londonis.
Black Lives Matter meeleavaldus Londonis. Autor/allikas: Scanpix/AP/Alberto Pezzali

Rassismivastased meeleavaldjad korraldasid Ühendkuningriigis neljandat nädalavahetust järjest rassismivastaseid meeleavaldusi, hoolimata COVID-19 tõttu kehtestatud suurkogunemiste keelust.

Laupäeval toimusid meeleavaldused muuhulgas ka Londonis, Manchesteris, Edinburghis ja Glasgow's.

Sajad inimesed kogunesid Glasgow' George'i väljakule suhtlusvahemaa nõudeid järgivale rassismivastasele meeleavaldusele. Samas kohas ründasid nädala algul paremäärmuslased pagulaste õiguste eest võitlejaid.

Edinburghis nõudsid meeleavaldajad, kaasa arvatud romaani "Trainspotting" autor Irvine Welsh, Henry Dundase ausamba eemaldamist St. Andrew Square'ilt. 18. sajandi teisel poolel elanud Šoti poliitik oli vastutav selle eest, et orjakauplemise keelamine lükkus ÜK-s 15 aasta võrra edasi, kuni 1807. aastani. Selle aja jooksul veeti üle Atlandi ookeani enam kui pool miljonit orjastatud aafriklast.

Alates George Floydi tapmisest 25. mail Minneapolises on sajad tuhanded inimesed korraldanud peamiselt rahumeelseid rassismivastaseid meeleavaldusi üle kogu Suurbritannia, soovides, et ÜK võtaks vastutuse oma imperialistliku ja rassiliselt ebavõrdse ajaloo eest.

Pärast seda, kui mõningad protestijad rüselesid politseiga ning eemaldasid Londonis Winston Churchilli ausamba näo ning kukutasid Bristolis orjakaupmehe Edward Colston ausamba, avaldasid möödunud nädalal meelt ka vastuprotestijad, kelle väidetavaks eesmärgiks oli monumentide kaitsmine.

Sajad paremäärmuslikud aktivistid põrkusid politseiga 13. juunil Churchilli ausamba juures Londonis, millele ehitati monumendi kaitseks ümber kast.

Peaminister Boris Johnson ütles, et loob komisjoni, uurimaks, mida on veel võimalik teha, et elimineerida rassiline ebavõrdsus, kuid valitsuse vastased süüdistavad konservatiivset valitsust rääkimises, kuid mitte tegutsemises.

Allikas: AP - Baltic News Service

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: