Tõrvas avatakse liivaskulptuur

Tõrvas kesklinnas avatakse liivast monumentaalskulptuur "Mulgi näkk", mille autor on Läti üks tuntumaid skulptoreid Agnese Rudzite-Kirillova.

Kui Lätis Jelgavas avati täna Baltimaade uhkeim skulptuuripark juba 14. suve, siis Eestis on nii võimsaid liivakujusid näha harva. Avatav Mulgi näkk on üle ilma tuntud lätlannast liiva- ja jääskulptuurimeistri Agnese Rudzite-Kirillova esimene töö Eestis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Enne Jelgavat olin Saksamaal, kuid olen käinud paljudes riikides - Jaapanis, Kuveidis, Ameerikas, siinsamas Euroopas, aga ka Vietnamis. Olen paljudes paikades liivaskulptuure teinud," ütles Rudzite-Kirillova.

Läti keelde tõlgituna tähendab mulk ullikest. Läti skulptorile tegi selle teadasaamine nalja ja ta kinnitab, et liivast näkis on nii mulklust kui ka fantaasiat.

"See on müstiline olend. Ehtne tütarlaps see pole. On üks näkk, kes elas kunagi ühes ümberkaudses järves. Ajaloole viitab mulgi rahvariideilt tuntud mulgi ornamentide kasutamine. Ülejäänu on kõik minu interpretatsioon," lisas ta.

Idee autor Indrek Lehe sõnul on liiv Holdre lähedalt kohalikust karjäärist ning see on väga hea. "Agnese seda liiva kiitis kõvasti - sellel peab olema õige saviprotsent sees. Ja see pressitakse veega suurtes vormides kokku. Siin on umbes 70 kanti liiva. Alguses nägi see välja nagu püramiid. Inimesed ei saanud aru, mis siin toimuma hakkab. Tekime nalja, et ehitame kino ja haigla vahele tunnelit," ütles

Näkk on terve suve keset Tõrvat seepärast, et suvituslinnas on neli randa, kuhu minnakse laupäevasel pööriööl üllatusi otsima.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: