Soomel on probleeme rahuvalvajate missioonidele leidmisega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rahuvalvajad Liibanonis.
Rahuvalvajad Liibanonis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Ali Dia

Et soomlastes taastekitada huvi rahvuvahelistes kriisikolletes tegutsemiseks, kavatseb valitsus rahvuvalvajate palka tõsta. Kavandatav palgatõus pole siiski väga suur, ulatudes kuue protsendini.

Soome kaitseministri Antti Kaikkoneni sõnul on rahuvalvajate leidmine missioonidele muutunud järjest keerulisemaks. "Me oleme sellega siiani hakkama saanud, aga huvitatuid võiks rohkem olla," märkis ta, kirjutab Yle.

Kaikkoneni sõnul pole palk kindlasti ainus peibuti, kuid siiski oluline. "Ettevalmistamisel on kuueprotsendine tõus. See peaks juba midagi tähendama," ütles ta.

Rahuvalvaja palk on Soomes praegu ligikaudu 2300 eurot kuus. Peale palgatõusu oleks palk 2440 eurot. Rühmajuht saab praegu 3050 eurot, peale palgatõusu aga 3230 eurot kuus. Lisaks põhipalgale makstakse missioonidel päevaraha. Kõige rohkem makstakse päevaraha Afganistanis ja Iraagis viibivatele rahuvalvajatele, 80 eurot.

Soomlasi on praegu rahuvalvemissioonidel üle maailma ligikaudu 400. Suurim osa neist on Liibanonis, kus on umbes 200 soomlast.

Rahuvalvajate liidu esimees, brigaadikindral Mauri Koskela ütles Ylele, et palgatõus oleks väga oluline, sest soomlaste head mainet maailmas peab hoidma.

"Seetõttu on tähtis, et missioonidele tuldaks tahtmisega. Meil on vaja missioonidele tasemel inimesi," märkis ta.

Kaikkoneni sõnul on Soomel palju põhjuseid rahvusvahelistel missioonidel osalemiseks, kuid tulevikus peaks põhjalikumalt kaaluma, millistel missioonidel osaleda. Tema hinnangul tuleks arutada Aafrika missioonide mõttekuse üle.

"Need missioonid on varasemast raskemad ja isegi ohtlikumad. Nende maksumus on samuti suurem, ja selle üle peaks arutama ka rahvusvahelistes organisatsioonides, " märkis Kaikkonen.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: