Eduskunta keeldus pagulasi halvustanud Põlissoomlaste saadikult puutumatust võtmast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Juha Mäenpää
Juha Mäenpää Autor/allikas: YLE

Soome parlament ei andnud reedel nõusolekut võtta Põlissomlaste erakonna saadikult Juha Mäenpäält puutumatus, et prokuratuur saaks jätkata tema suhtes menetlust seoses Mäenpää poolt pagulaste kohta tehtud väljaütlemisega.

Mäenpäält puutumatuse äravõtmise ettepaneku poolt hääletas 200-liikmelises parlamendis 121 saadikut ja 54 olid vastu, mis tähendab, et algatus ei saanud parlamendis piisavat toetust. Soome põhiseaduse kohaselt saab parlamendis väljendatud seisukohtade eest saadiku suhtes menetlust alustada ainult siis, kui seda toetab viis kuuendikku parlamendi koosseisust. Seega piisanuks juba ka ainult 34 vastuhäälest, kusjuures Põlissoomlastel on parlamendis 38 kohta.

Peaprokurör Raija Toiviainen oleks esitanud Mäenpääle süüdistuse vaenu õhutamises, kui oleks parlamendilt loa saanud. Juhtum puudutab umbes aasta tagasi Mäenpää öeldut, milles ta võrdles asüülitaotlejaid võõrliikide sissetungiga.

Põlissoomlaste esimees Jussi Halla-aho nimetas süüdistust häbiväärseks farsiks. "See on olnud häbiks sellele kojale ja häbiks Soome parlamentarismile. Hea, et saalis oli piisavalt inimesi, et see häbiväärne farss peatada," ütles Halla-aho Soome ringhäälingule Yle.

Mäenpää märkis Ylele, et protsess meenutab nõiajahti, kuid ta lisas, et püüab tulevikus oma sõnu paremini valida. "Me püüame hoida oma retoorika sellisel tasemel, et midagi taolist uuesti ei juhtuks. Aga keeruline on rääkida immigratsiooniprobleemidest ilma neid võimendamata, et see pälviks tähelepanu," ütles Mäenpää.

Mäenpää juhtum pälvis Soomes laialdast tähelepanu sõnavabaduse aspektist.

"Kriitika vaigistamine on libe tee. See oleks esimene kord, kui parlament annaks loa esitada süüdistus oma liikmele tema seisukoha eest, kuid ei jääks kindlasti ainsaks korraks," ütles Halla-aho enne hääletust. "Sellest saaks tavaline praktika ja põhjendused süüdistuste esitamiseks muutuksid aina absurdsemaks," lisas ta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: