Iiri vanad rivaalid puksisid koalitsiooniga võimult eemale Sinn Feini ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1593228300000 | amCalendar}}
Sinn Feini liider Mary Lou McDonald.
Sinn Feini liider Mary Lou McDonald. Autor/allikas: SCANPIX / PA

Iirimaa kaks ajaloolist paremtsentristlikku teineteisega rivaalitsevat erakonda sõlmisid reedel üllatusliku koalitsioonivalitsuse Rohelise Parteiga, lülitades sellega valitsusest välja parlamendis suuruselt teiseks erakonnaks tõusnud vabariiklased.

Võimuliit toob kokku Iiri poliitmaastiku kaks suurt parteid - peaminister Leo Varadkari Fine Gaeli ja selle igipõlise vastase Fianna Faili eesotsas Micheal Martiniga.

Valitsusjuhi koht on koalitsioonileppe kohaselt roteeruv, mis tähendab, et Martin alustab ning väidetavalt nõustus Varadkar peaministritoolile naasma kavakohaselt 2022. aasta detsembris.

Varadkar säutsus reedel Twitteris, et kolib büroost välja ning teeb ruumi Martinile, kes esitatakse laupäeval parlamendi erakorralisel istungil peaministrikandidaadiks.

Kui Fianna Failil on uues alamkojas 38 ja Fine Gaelil 35 mandaati, siis kaalukeeleks osutusid tunduvalt väiksema esindatusega rohelised, kel on 160-kohalises parlamendis 12 kohta.

Vabariiklikust ja vasakpoolsest Sinn Feinist, mille peamine eesmärk on Iirimaa taasühendamine ja Põhja-Iirimaa toomine Ühendkuningriigi alt Iiri Vabariigi rüppe, sai valimiste järel suuruselt teine parlamendierakond.

Nüüdsest on suurimal opositsioonierakonnal Sinn Feinil, mida varem peeti pigem omakaitselise Iiri Vabariikliku Armee (IRA) jõuliseks tiivaks kui parketikõlbulikuks parteiks, parlamendi alamkojas 37 kohta ehk 14 võrra rohkem 2016. aasta valimiste tulemusest.

"Ees ootab palju tööd ning meie oleme need, kes püüavad sel kõigel teoks saada," ütles roheliste esimees Eamon Ryan pärast erakondadesisest hääletust võimuleppele.

Kui võimuliitu poleks sündinud, oleks koroonakriisist väljuv Iirimaa seisnud silmitsi vajadusega pidada uued valimised. 

Analüütikute kohaselt tunneb Sinn Fein end suurima opositsioonierakonnana keset üleilmset tervishoiu- ja majanduskriisi ilmselt võrdlemisi mugavalt.

"Poliitiline eliit pani seljad kokku, et meid (valitsemisest) eemal hoida," ütles Sinn Feini liider Mary Lou McDonald.

Varadkari Fine Gael oli reedel esimene erakond, mis oli valmis lepet toetama - koguni 80 protsenti partei liikmeskonnast hääletas koalitsioonileppele alla kirjutamise poolt.

"Fine Gael asub kolmandat ametiaega järjest valitsusse ning antud uus koalitsioon on ühtne ning tugev ja valmis väljakutseteks," ütles Varadkar ajakirjanikele.

Fianna Failist andis leppele oma heakskiidu 74 protsenti liikmeist.

"Me oleme valinud selle tee, siin on palju väljakutseid," ütles Martin. "Teisalt jälle, tegemist on võimaluse hetkega ning lootuse hetkega meie rahva jaoks."

Rohelistel õnnestus leppega saada mitu olulist punkti, andes vastu suurerakondade jaoks eluliselt tähtsad tosin häält, mis tagasid võimuliidule parlamendienamuse.

Iirimaa uueks peaministriks valiti Fianna Faili liider Michael Martin

Iirimaa parlamendi laupäevasel eriistungil valiti uueks peaministriks Fianna Faili liider Michael Martin, ta vahetab sellel ametikohal välja Leo Varadkari.

Martini valimine järgnes kuid kestnud läbirääkimistele Fianna Faili, Fine Gaeli ja Roheliste Partei vahel pärast veebruaris peetud üldvalimisi, millele järgnes koroonaviiruse pandeemia.

"Saada valituks vabariigi peaministriks on üks suuremaid austusavaldusi, mida keegi saada võib," ütles Martin parlamendis.

President Michael D. Higgins kinnitab 59-aastase Martini peaministriks ning seejärel teeb ta teatavaks oma valitsuse koosseisu.

Martin võtab peaministri ameti üle vastavalt Fianna Faili ja Varadkari erakonna Fine Gael ajaloolisele leppimisele. Kokkuleppe kohaselt saab Fine Gael peaministri ametikoha tagasi 2022. aasta lõpus.

Kaks parteid vajas roheliste toetust, et saada 160-kohalises Iiri parlamendis toimiv enamus.

Fianna Failil on parlamendis 38 kohta, Fine Gaelil 35 kohta ja rohelistel 12 kohta.

Olemasoleva poliitmaastiku lõi veebruaris peetud üldvalimistel uppi vasakpoolse Sinn Feini jõuline esiletõus. Kunagine poliitmaastiku ääreala erakond kogus 24,5 protsendi iiri valijate esmaeelistuse.

Analüütikute sõnul tasub Sinn Feinil hoolega silma peal hoida, sest nad on nüüd heas positsioonis võtta järgmistel üldvalimistel valimisvõit, mis võib hõlbustada seeläbi nende võimule tulekut.

Koroonaviiruse pandeemia on samas tõstnud ka Fine Gaeli väljavaateid, sest veebruaris tuli neil parlamendikohti käest ära anda. Viimatine ajalehe Irish Times ja küsitlusfirma Ipsos MRBI arvamusuuring eelmisel nädalal näitas aga, et koguni 75 protsenti iirlastest toetab Varadkari.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: