Islandi presidendivalimistel ennustatakse võitu praegusele riigipeale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Halldor Kolbeins

Islandi laupäevastel presidendivalimistel ennustatakse ülekaalukat võitu senisele riigipeale Gudni Johannessonile. Island on teine riik Euroopas, mis korraldab valimised koroonapandeemia ajal.

Presidendi roll Islandil on suuresti sümboolne, kuid tal on volitused vetostada seaduseelnõusid ja saata need rahvahääletusele.

Valimisjaoskonnad avati kell 9 hommikul (kell 12 Eesti aja järgi) ja suletakse kell 22 (pühapäeval kell 01 Eesti aja järgi). Seejärel avaldatakse ka lävepakuküsitluste tulemused.

President Johannesson hääletas varakult, saabudes pealinna Reykjaviki lähedal Alftanesis asuvasse valimisjaoskonda jalgrattaga.

"Kui ma saan minu kaasmaalaste toetuse, jätkan ma samal teel," ütles ta AFP-le.

Arvamusküsitluste kohaselt ei ole endise ajalooprofessori Johannessoni parempoolsel vastaskandidaadil Gudmundur Franklin Jonssonil sisuliselt mingeid võiduvõimalusi.

Viimases arvamusküsitluses, mille tulemused avaldati reede õhtul, toetas ametisolevat riigipead 93,4 protsenti vastanutest.

Koroonaviiruse pandeemial ei ole ilmselt mingit mõju valimistesse, kuna 365 000 elanikuga Islandit puudutas see vähe. Tervishoiuvõimude teatel on saareriigis nakatunud uude koroonaviirusesse 1832 inimest, COVID-19 on nõudnud kümne inimese elu. Praegu on umbes kümme aktiivset nakkusjuhtu.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: