Princetoni Ülikool eemaldab Woodrow Wilsoni nime kahelt koolilt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Woodrow Wilson.
Woodrow Wilson. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA Princetoni Ülikool teatas laupäeval, et eemaldab endise presidendi Woodrow Wilsoni nime oma riigipoliitika koolilt ja veel ühelt õppeasutuselt endise presidendi väidetava rassismi tõttu.

Ivy League'i kaheksa kõrgkooli hulka kuuluva Princetoni nõukogu jõudis järeldusele, et Wilsoni "rassistlik mõttelaad ja poliitika muudab ta sobimatuks nimekaimuks koolile või kolledžile, mille teadlased, tudengid ja vilistlased peavad ühiselt seisma rassismi vastu kõigis selle avaldumisvormides", ütles ülikooli president Christopher Eisgruber.

Wilson oli kaks ametiaega USA president 1913.-1921. aastani ning oli Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) eelkäija Rahvasteliidu asutajaks.

Wilson oli ka üks kaasaegse rahvaste enesemääramisõiguse rajajatest.

Ühendriikide 28. president toetas ülikooli hinnangul rassistlikku poliitikat, lubades segregeerimist riigiinstitutsioonides pärast seda, kui need olid rassiliselt integreeritud juba mitukümmend aastat.

"Ta mitte ainult ei andnud oma vaikivat nõusolekut, vaid lisas siin riigis kestnud rassismi praktiseerimisse, mis jätkub ka tänapäeval," ütles Eisgruber. 

Varem presidendi nime kandnud koolid saavad nüüdsest nimetuse Princeton School of Public and International Affairs ja First College. 

USA-d on pärast mustanahalise George Floydi tapmist 25. mail kinnipidamise käigus lisaks laialdastele ja tihti vägivaldsetele meeleavaldustele alanud väga erinevate ajalooliste monumentide mahavõtmise laine. Samuti on paljud USA institutsioonid hakanud ümber hindama oma rolle võimalikes rassilistes ebaõiglustes. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: