Tallinna botaanikaaias näeb juba 19. sajandil aretatud pojenge ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna botaanikaaias on pojengipäeva pidamiseks õide puhkenud sajad pojengid.

Botaanikaaias saab imetleda pojengisorte, millest vanimad on aretatud 19. sajandi alguses. Tegelikult on pojengid palju vanemad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Botaanikaaia pojengide kollektsiooni kuraator Anne Jaakson rääkis, et pojengiperekond arenes kriidiajastul, kui hakkasid arenema õistaimed ning on ühena vähestest taimedest säilinud siiamaani.

"Minu käes on tegelikult ka pojeng. Looduses nad enam-vähem sellise õie suurusega ongi. Need /.../ suured vahutordid on kõik aretised ühest valgeõielisest pojengist, mis ka tegelikult on looduses lihtsa õiega," rääkis Jaakson.

Pojenge hakati aretama Hiinas tuhandeid aastaid tagasi ja need olid Jaaksoni sõnul puispojengid.

Botaanikaaias on üle 250 rohtse pojengisordi ja hübriidi, mille seas on nii Euroopas, Põhja-Ameerikas kui ka endises Nõukogude Liidus aretatud sorte.

"Ilmselt ongi kõige vanem taluaedades praeguseni levinud roosa sort "Edulis superba". See on aastal 1824 aretatud. Ma arvan, et see ongi üks vanematest siin," ütles Jaakson.

Valgeõielised pojengid ei tähenda, et nad on valget värvi, vaid need on aretatud loodusest leitud valgeõielisest pojengist ja on lisaks valgele roosad, punased või lillad, selgitas Anne Jaakson.

Üks selline on pojengide kuningas "Sarah Bernardt", mis on aretatud 1906. aastal ja tänapäeval hinnatud lõikelill tänu klassikalisele täidisõiele ja aroomile.

"Maailmas umbes aastas 50 miljonit lõikeõit toodab Holland ja sellest 20 miljonit ehk peaaegu pool on see "Sarah Bernardt"," ütles Jaakson.

Lumivalge "Nemoursi krahvinna" on samuti erakordne, sest lõhnab nagu piibeleht. Seda võib Jaaksoni sõnul kohata ka mõnes Eesti aias.

Pojengidele ei meeldi ümberistutamine ja liigniiske pinnas.

Sadade pojengide õiteilu on botaanikaaias võimalik nautida veel paar nädalat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: